Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Jan Nepomucen Chrzan, męczennik
Dziś jest: Piątek, 01 lipca 2022

Kozienice

Odsłonięcie muralu i koncert Mazowsza - tak świętowano w Kozienicach

niedziela, 15 sierpnia 2021 18:30 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

W tym roku mija 365 lat od starcia wojsk Stefana Czarnieckiego z wojskami szwedzkimi pod Kozienicami w czasie szwedzkiego potopu. Dzisiaj w Święto Wojska Polskiego w wyjątkowy sposób upamiętniono to wydarzenie. 

Dzisiejsze uroczystości rozpoczęły się od złożenia wiązanek kwiatów pod pomnikiem niepodległości, a następnie przeniosły się przed blok na Osiedlu Energetyki gdzie powstał mural upamiętniający bitwę pod Kozienicami. Jeśli chcecie poznać jej szczegóły zachęcamy do zapoznania się z naszym wcześniejszym materiałem dostępnym TUTAJ. Jeszcze przed oficjalnym przecięciem wstęgi głos zabrali zgromadzeni przy malowidle.

Burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski:

Wiceminister Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz:

Poseł Marek Suski:

Poseł Andrzej Kosztowniak:

Bitwa pod Kozienicami znalazła swoje miejsce na kartach powieści Henryka Sienkiewicza "Potop". Krzysztof Zając z Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych odczytał fragment jej opisu:

Nowe malowidło ścienne w Kozienicach spotkało się z pozytywnym odbiorem mieszkańców:

Po oficjalnym odsłonięciu muralu wszyscy zebrani przeszli nad Jezioro Kozienickie. Na czele pochodu szła Orkiestra Wojskowa 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu. W amfiteatrze nad jeziorem na mieszkańców Kozienic czekał koncert zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze. Jak powiedział dyrektor zespołu - występy Mazowsza są pięknym akcentem każdej uroczystości patriotycznej w kraju:

 W programie koncertu znalazły się znane utwory wojskowe i patriotyczne, które towarzyszyły Polakom w ważnych momentach ich historii.