Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Urszula, dziewica i męczennica              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Radom (Św. Piotra)
Dziś jest: Czwartek, 21 października 2021

Radomskie

Kolejne przypadki wścieklizny w regionie

czwartek, 19 sierpnia 2021 14:38 / Autor: Michał Kaczor
fot. ebaso/pixabay.com
Michał Kaczor

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnych wykrytych przypadkach wścieklizny. Jeden z nich stwierdzono w miejscowości Dąbrówka Warszawska w gminie Wierzbica.

Radom szczepienia

Mazowiecki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 41. i 42. przypadku wścieklizny w województwie. Przypadki stwierdzono w miejscowościach Dąbrówka Warszawska (gmina Wierzbica) oraz Lipówka (gmina Pilawa).

- Na obszarze naszego województwa wciąż odnotowujemy nowe przypadki wścieklizny u zwierząt. Trwają wakacje, a w tym czasie częściej wybieramy spacery w lasach i parkach, gdzie łatwiej zetknąć się ze zwierzętami wolno żyjącymi, dlatego apeluję do państwa o zachowanie ostrożności w sytuacji spotkania dzikich zwierząt na swojej drodze. Pamiętajmy o tym, że lisy, jeże, nietoperze i inne mogą być zarażone wścieklizną. Nawet jeśli zobaczymy ranne zwierzę i chcemy mu pomóc, nie dotykajmy go. Należy powiadomić odpowiednie służby. Nie podejmujmy działań na własną rękę. Pamiętajmy też, że szczepienie przeciw wściekliźnie psów jest obowiązkowe, a kotów zalecane – mówi Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki.

Do tej pory Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii przeprowadził cztery akcje szczepienia lisów przeciw wściekliźnie.

Warto też szczepić swoje zwierzęta przeciw wściekliźnie. W Polsce obowiązkowemu szczepieniu podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia.

- Każdy właściciel psa powinien zapewnić mu szczepienie w określonym terminie. Zachęcam również do szczepienia kotów - mówi Grzegorz Zaborski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Radomiu.

Brak szczepienia psa jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.