Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Antoni Maria Claret, biskup              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Jedlnia Letnisko, Groszowice
Dziś jest: Niedziela, 24 października 2021

Opoczno

Drzewickie dożynki odbyły się w Żardkach

poniedziałek, 23 sierpnia 2021 12:20 / Autor: Marcin Prejs
Fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Były występy na scenie, degustacja swojskiego jadła i atrakcje dla najmłodszych. W Żardkach zakończyło się święto plonów gminy Drzewica.

Radom szczepienia

Drzewickie dożynki odbyły się po raz 17. Po raz pierwszy jednak przeprowadzone zostały w Żardkach. Na miejscowym boisku poświęcone zostały tegoroczne plony, odprawiona została także uroczysta msza święta. Po niej odbyło się tradycyjne ośpiewanie wieńców przez gospodarzy dożynek, czyli Koło Gospodyń Wiejskich z Żardek. Na scenie prezentowały się także lokalni artyści, a licznie zgromadzeni mieszkańcy mogli skosztować tradycyjnych potraw, którymi częstowały gospodynie na 15 stoiskach. – Te chaty są symbolem polskiej gościnności. One są pięknie przystrojone, bogato i suto zastawione. Myślę, że to jest element, który nas wyróżnia, dzięki czemu dożynki drzewickie cieszą się dużą frekwencją i mają dobrą opinię – mówi burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski. A na drzewickich dożynkach można było skosztować m.in. pierogów, kapusty z grochem, chleba ze smalcem czy różnego rodzaju ciast. Jak podkreślały gospodynie wszystkie potrawy przygotowane zostały według tradycyjnych przepisów. Gminne dożynki w Żardkach zakończyły koncerty zaproszonych zespołów oraz zabawa taneczna. Patronem medialnym drzewickiego święta plonów było Radio Plus Radom.

Poniżej nasza relacja z drzewickich dożynek w Żardkach: