Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Antoni Maria Claret, biskup              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Jedlnia Letnisko, Groszowice
Dziś jest: Niedziela, 24 października 2021

Mazowsze

Marszałkowskie wsparcie dla 123 Kół Gospodyń Wiejskich

czwartek, 26 sierpnia 2021 18:48 / Autor: Aneta Piotrowska
Aneta Piotrowska

123 koła gospodyń wiejskich i inne organizacje pozarządowe z regionu radomskiego będą mogły kupić nowe artykuły gospodarstwa domowego, sprzęt multimedialny czy stroje ludowe. Nowe zakupy i projekty będą możliwe dzięki środkom z budżetu województwa. Umowy z beneficjentami podpisał dziś w Muzeum Wsi Radomskiej wicemarszałek Rafał Rajkowski. W spotkaniu wziął udział także radny województwa Leszek Przybytniak.

Jak podkreśla wicemarszałek Rafał Rajkowski, koła gospodyń są bardzo ważnym elementem w małych miejscowościach.

– Organizują spotkania, biorą udział w uroczystościach i godnie reprezentują swoje miejscowości podczas regionalnych wydarzeń. Aktywne gospodynie dbają nie tylko o zachowanie lokalnych tradycji, ale także integrują mieszkańców – dodaje.

 

Łączne wsparcie od samorządu województwa dla kół z regionu radomskiego wynosi ponad 603 tys. zł. Na tę kwotę złożyły się dotacje w wysokości do 5 tys. zł dla każdej organizacji. Wśród 123 wyłonionych zgłoszeń znalazły się bardzo różnorodne projekty: na przykład KGW w Nowej Wsi (gm. Kozienice) kupi profesjonalny sprzęt do występów artystycznych, Stowarzyszenie „Pierzchnianka” z Pierzchni i Jakubowa (gm. Stara Błotnica) kupi artykuły gospodarcze i meble ogrodowe, a Lokalna Grupa Działania „Wszyscy razem” (gm. Klwów) przy użyciu zakupionego wyposażenia zorganizuje międzypokoleniowe warsztaty. Ponadto pięć kół zakupi stroje ludowe.

– Nasze koła gospodyń co roku zaskakują różnorodnością swoich pomysłów i projektów – podkreśla radny Leszek Przybytniak, przewodniczący sejmikowej komisji rolnictwa i terenów wiejskich. – Wnoszą bardzo cenny wkład w rozwój swoich miejscowości i łączą różne pokolenia mieszkańców. Trudno sobie bez nich wyobrazić nasze wsie i gminy.

Podczas uroczystości zapytaliśmy gospodynie z niektórych organizacji na co przeznaczą pieniądze z dotacji.

W całym województwie dofinansowanie przyznano 604 organizacjom pozarządowym, na łączną kwotę niemal 3 mln zł. Głównym celem konkursu jest wsparcie aktywności na wsi i rozwój lokalnych społeczności. Jak wynika z Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich, na Mazowszu mamy już niemal 1,3 tys. tego typu organizacji. Mimo że koła gospodyń wiejskich są kojarzone przede wszystkim z aktywnością kobiet, w ich pracę coraz częściej angażują się także mężczyźni.