Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maria Bernadetta Soubirous, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Wtorek, 16 kwietnia 2024

Mazowsze

Bp Solarczyk do mazowieckich rolników: szacunek dla waszej pracy i poświęcenia

niedziela, 29 sierpnia 2021 17:04 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

- Wyrażamy szacunek dla waszej pracy i poświęcenia – powiedział biskup radomski Marek Solarczyk, który celebrował mszę świętą w trakcie dożynek województwa mazowieckiego, które odbyły się 29 sierpnia w Muzeum Wsi Radomskiej. W dożynkach - na podstawie danych organizatorów - wzięło udział ponad 10 tysięcy gości.

Na wstępie mszy świętej biskup Marek Solarczyk powiedział, że dożynki są czasem dziękczynienia Bogu za Jego łaskę i błogosławieństwo. - Z wielką wytrwałością przeżywaliście i podjęliście to dzieło, aby zebrać plony ziemi. Dziękujemy Bogu i Wam, tym wszystkim, którzy się przyczyniali, aby to wielkie dzieło żniw, to wszystko, co jest wpisane w waszą codzienną troskę w waszych gospodarstwach, aby Bóg błogosławił, aby to dobro mogło być przekazywane innym, abyśmy potrafili jak najlepiej korzystać z plonów ziemi i ten sposób wyrazić szacunek dla waszej pracy i poświęcenia, oraz składać dziękczynienie Bogu nie tylko w tych dożynkach, ale w całym życiu – powiedział biskup radomski.

W homilii biskup Marek Solarczyk powiedział, że dzisiaj wyrażamy wdzięczność Bogu oraz uznanie dla tych, dla was, dzięki komu ten chleb był możliwy do wypieczenia. - To zaproszenie, by nic nie uronić, bo to jest owoc ludzkiego poświęcenia i znak Bożej opieki – mówił ksiądz biskup Marek.

W koncelebrze uczestniczyli ks. Mirosław Kszczot, proboszcz parafii Bożego Miłosierdzia w Radomiu i ks. Jacek Wieczorek, dyrektor Radia Plus Radom.

Po liturgii głos zabrała Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej. - To niebywały dzień dla nas, z wielką radością przygotowaliśmy to święto. W czasie liturgii wypowiedziano tak wiele pięknych słów i podziękowań za trud rolników. To nie był łatwy rok, były upały i gradobicia, ale wy mimo wszystko z wielkim zaangażowaniem pracowaliście na swojej roli – powiedziała Ilona Jaroszek.

Wicemarszałek Samorządu Województwa Mazowieckiego Rafał Rajkowski podziękował wszystkim rolnikom za codzienny trud na roli. - Od lat wpieramy rolnictwo poprzez realizacje wielu programów, które służą rozwojowi infrastruktury środowiskach wiejskich. To również wspierane działalności kulturalnej – mówił Rafał Rajkowski.

Starostami dożynek byli Marzena i Grzegorz Kołacz, którzy dzisiaj obchodzili swoją pierwszą rocznicę ślubu. Oboje wywodzą się z rodzin o wielopokoleniowych tradycjach sadowniczych, oboje skończyli SGGW na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu ze specjalnością sadowniczą, oboje prowadzą gospodarstwo sadownicze w gminie Błędów, w powiecie grójeckim.

W trakcie dożynek nagrodzono twóców najpiękniejszych wieńców dożynkowych.

Pierwsze miejsce:zdobył wieniec powiatu zwoleńskiego (wykonawcami wieńca było Koło Gospodyń Wiejskich z Łaguszowa, gmina Przyłęk), dDrugie miejsce zdobył powiat ostrołęcki (wykonawcami wieńca było Kółko Rolnicze nad Rozogą w Łęgu Starościńskim, gmina Lelis), a trzecie miejsce przyznano  twórcom wieńca z powiatu radomskiego, tj. mieszkańcom Lisowa (gmina Jedlińsk).

Ponadto, wyróżniono powiat nowodworski (wykonawcy wieńca: mieszkańcy sołectwa Stanisławowo, gmina Pomiechówek) i powiat przysuski (wykonawcy wieńca: mieszkańcy sołectwa Klwów).

Wieniec Województwa Mazowieckiego był ukoronowaniem ciężkiej pracy tutejszych żniwiarzy. Zgodnie z tradycją ma kształt korony węgierskiej. Zbudowany był z sześciu ramion uwitych ze zżętych, niemłóconych zbóż: żyta, pszenicy, jęczmienia i owsa. Podstawa wieńca wykonana była z prosa i jęczmienia, a jego zwieńczenie stanowiła czteroramienna korona z kłosów zbóż z centralnie usytuowanym krzyżem z lnu. Pomiędzy ramionami wieńca znajdowała się ozdoba w kształcie kwiatu uwita z kłosów zbóż oraz ziół. Wieniec dożynkowy był autorstwa Koła Gospodyń Wiejskich „Kukułki” z Bartodziejów.

Muzyczną oprawę mszy świętej zapewnił zespół ludowy „Skaryszewiacy”., a wieczorem na scenie wystąpił zespół "Warszawskie Combo  Taneczne". Imprezę poprowadziła nasza koleżanka redakcyjna, Magdalena Gliszczyńska, prezenterka Radia Plus Radom.

Dożynki to święto ludowe połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Obecnie dożynki mają charakter religijny i ludowy. Zazwyczaj towarzyszy im zabawa z okazji zakończenia zbiorów. Rolnicy, składając Bogu i Matce Bożej podziękowania za plony, przynoszą podczas obchodów święta wieńce wykonane z kłosów zbóż, owoców, warzyw, polnych kwiatów.

W województwie mazowieckim dominuje rolnictwo. Użytki rolne zajmują ok. 65 proc. powierzchni województwa, zaś lasy ok. 22 proc. Głównymi specjalizacjami są: sadownictwo, warzywnictwo, mleczarstwo czy produkcja mięsa. Przodujemy również w produkcji zbóż. Mazowieccy rolnicy coraz częściej stawiają też na żywność ekologiczną. Na Mazowszu jest już ponad 1000 gospodarstw ekologicznych.