Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Robert Bellarmin, biskup i doktor Kościoła              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Świerże Górne
Dziś jest: Piątek, 17 września 2021

Radomskie

Mieszkańcy mogą wyrażać opinie w sprawie przebiegu budowy S12

środa, 15 września 2021 15:04 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie informuje o możliwości zapoznania się ze zgromadzoną dokumentacją w sprawie budowy drogi ekspresowej nr 12 od granicy województwa łódzkiego do węzła Radom-Południe.

Radom szczepienia

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Austostrad zwróciła się do Marszałka Województwa Mazowieckiego o zatwierdzenie projektu robót geologicznych, w tym na terenie Gminy Wieniawa, w obrębach Romualdów, Skrzynno, Zagórze, Komorów, Kamień, Sokolniki Suche, Kochanów, Wieniawa i Kłudno. Wskazano przy tym, że Regionalny Dyrektor Ochorny Środowiska preferuje wariant 2 (oznaczany w opracowaniach kolorem żółtym, pomarańczowym), przebiegający właśnie przez tereny tych miejscowości.

- W pismach jakie kierowaliśmy jako środowisko samorządowe do RDOŚ, wykazywaliśmy ten wariant jako skrajnie niekorzystny dla mieszkańców tych miejscowości i dla infrastruktury gminnej, z uwagi na jego przebieg przez najbardziej zurbanizowane części Gminy. Dołączona mapa, jest jedynie mapą poglądową, mająca na celu zobrazowanie przebiegu wariantu w obrębie siedzib ludzkich - informuje wójt gminy Wieniawa Krzysztof Sobczak:

Wójt Sobczak dodał, że samorząd Wieniawy popiera działania zmierzające w kierunku jak najszybszej budowy S12, jednak "mając świadomość, że droga oraz jej oddziaływanie zostanie z nami na długie lata, chcemy, by jej oddziaływanie na środowisko, którego częścią są również mieszkańcy, dostępność komunikacyjna poszczególnych miejscowości, czas reakcji służb,itp. pozostały na niezmienionym poziomie".

Poseł Andtrzej Kosztowniak, przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. budowy drogi S12:

Zainteresowani mieszkańcy mogą wypowiedzieć się co do zebranych materiałów oraz zgłoszonych żądań w sprawie przebiegu S12. Dokonać tego można w siedzibie RDOŚ w Warszawie od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 15.00. Wcześniej należy się umówić telefonicznie (22) 556-56-46. To będzie ostatni etap przed wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie drogi ekspresowej nr 12.

Przypomnijmy, że ekspresowa droga 12 znalazła się w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych 2030. Realizacja programu będzie kosztowała około 290 mld zł. Pieniądze mają pozwolić na dokończenie całej sieci autostrad i dróg ekspresowych w Polsce. Łącznie wszystkie planowane inwestycje to około 8 tys. km nowoczesnych dróg, w tym długo oczekiwane S12 i S74.