Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Antoni Maria Claret, biskup              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Jedlnia Letnisko, Groszowice
Dziś jest: Niedziela, 24 października 2021

REGION

Ceny prądu pójdą w w górę

czwartek, 16 września 2021 16:30 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

W kraju szykują się podwyżki cen za energię elektryczną. Złożyło się na to wiele czynników, jednak jak twierdzi przewodniczący NSZZ "Solidarność" w Enei Wytwarzanie Jacek Bolek jednym z nich są zaniechania rządu w kwestii polskiej energetyki.

Jeszcze w październiku zeszłego roku Komisja Zakładowa „Solidarności” w Enei Wytwarzanie przekształciła się w Komitet Protestacyjno-Strajkowy. Jak wyjaśniał wtedy przewodniczący Jacek Bolek, było to spowodowane brakiem planu rządu na polską energetykę.

Po 11 miesiącach stoimy przed poważnymi podwyżkami cen prądu w kraju, choć Polska nie jest odosobniona pod tym względem. Podwyżki notują też inne kraje Europy. Jak zaznaczył Jacek Bolek, przyczyn takiego stanu rzeczy można dopatrywać się przede wszystkim w rosnących cenach gazu i praw do emisji CO2.

Trzeba więc przygotować się, że nasze portfele będą bardziej obciążone, choć już teraz ceny prądu dają się we znaki o czym świadczą głosy mieszkańców Kozienic, gdzie znajduje się największa elektrownia na węgiel kamienny w Polsce.

Jak powiedział Jacek Bolek, związki zawodowe wstrzymują się na razie od podejmowania działań, choć sytuację na rynku obserwują z dużym niepokojem: