Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Łukasz, Ewangelista              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Radom (Św. Łukasza)
Dziś jest: Poniedziałek, 18 października 2021

Kozienice

W Kozienicach polują na meteory

piątek, 17 września 2021 11:47 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

W 2019 roku Zespół Szkół nr 1 w Kozienicach dołączył do Polskiej Sieci Bolidowej, która zajmuje się wykrywaniem na niebie meteorów, a także szukaniem kosmicznych kamieni, które dotarły na Ziemię. Teraz stacja w szkole zostanie rozbudowana dzięki wsparciu Enei Wytwarzanie.

Grupą łowców meteorów w Zespole Szkół kieruje nauczyciel geografii Mirosław Mazur. Jak mówi, stacja badawcza w Kozienicach działa efektywnie - przez ostatnie dwa lata zaobserwowano około 3200 przelotów.

W tej chwili stacja wyposażona jest w jedną kamerę, ale wkrótce zostaną dokupione kolejne, a także komputer z dużą mocą obliczeniową do analizowana danych. Będzie to możliwe dzięki wsparciu Enei Wytwarzanie, która przekazała na ten cel 20 tys. złotych.

Dzisiaj w Centrum Kulturalno-Artystycznym zorganizowano seminarium meteorytowe dla młodzieży szkolnej. Wśród prelegentów znalazły się znane nazwiska w środowisku badaczy meteorytów takie jak: prof. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego Mikołaja Kopernika w Warszawie i Przemysław Żołądek - współpracownik Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Stacja w Kozienicach jest jedną z 30 w Polsce. Pomysł na jej założenie zrodził się w głowie absolwenta Technikum Mechanicznego w Kozienicach Artura Jaśkiewicza, który razem ze Zbigniewem Tymińskim należą do Polskiej Sieci Bolidowej. Oni także mieli dziś do przekazania wiele ciekawych informacji, o których możecie posłuchać w naszej relacji:

Dzisiejszej konferencji towarzyszyła wystawa meteorytów. Skały z odległych zakątków kosmosu zobaczycie w galerii zdjęć poniżej.