Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Antoni Maria Claret, biskup              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Jedlnia Letnisko, Groszowice
Dziś jest: Niedziela, 24 października 2021

Mazowsze

Fałszywy SMS o kwarantannie. To oszustwo!

piątek, 24 września 2021 13:47 / Autor: Magdalena Król
fot. Wojewódzka Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Warszawie
Magdalena Król

Mieszkańcy województwa mazowieckiego, ale i całej Polski otrzymują wiadomość SMS o nałożeniu kwarantanny. Sanepid ostrzega, aby nie klikać, bo może być to próba wyłudzenia danych.

Użytkownicy telefonów m.in. w województwie mazowieckim otrzymali wiadomość SMS o treści: "Zostałeś skierowany do odbycia 10-dniowej kwarantanny z powodu zakażenia w Twoim otoczeniu." W treści podany jest również link do strony.

- W wiadomości otrzymujemy informację, że trafiamy na kwarantannę. SMS zawiera link do pobrania złośliwej aplikacji. Może to być próba wyłudzenia danych lub inne niebezpieczne działanie dotyczące danych zawartych w telefonie. Można stracić pieniądze z konta. Pod żadnym pozorem nie wolno klikać w link znajdujący się na końcu wiadomości - informuje Małgorzata Gregorczyk, rzecznik prasowy PSSE w Radomiu.

Kwarantanna nakładana jest automatycznie przy przekroczeniu granicy lub na podstawie przeprowadzonego wcześniej wywiadu epidemiologicznego przez pracowników państwowej inspekcji sanitarnej. Po skierowaniu na kwarantannę osoba dostaje prawidłowy sms o następującej treści: "Jesteś na kwarantannie. Masz ustawowy obowiązek używania aplikacji Kwarantanna domowa. Jest dostępna w Appstore i Google Play."