Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Łukasz, Ewangelista              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Radom (Św. Łukasza)
Dziś jest: Poniedziałek, 18 października 2021

Przysucha

Zawsze gotowi, zawsze blisko. Udane święto WOT w Przysusze

niedziela, 26 września 2021 21:27 / Autor: Marcin Prejs
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Można było spróbować swoich sił w konkurencjach sprawnościowych oraz zapoznać się ze sprzętem wojskowym. W Przysusze odbył się piknik WOTgames.

Radom szczepienia

WOTgames to otwarte imprezy sportowe organizowane z okazji święta Wojsk Obrony Terytorialnej. To obchodzone jest 27 września, w dniu utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Sportowe pikniki przygotowane przez WOT odbyły się dzień wcześniej, czyli 26 września. Piknik na stadionie w Przysusze zorganizowała 6. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej. – Celem pikniku jest krzewienie kultury fizycznej, sportu, zdrowego trybu życia wśród społeczeństwa – wyjaśnia ppłk Łukasz Baranowski, zastępca dowódcy 6. MBOT. Jak dodaje, przygotowane dla mieszkańców konkurencje mają przybliżyć im problematykę wojskowości, WOT czy szeroko rozumianej proobronności.

Na uczestników pikniku w Przysusze czekało mnóstwo atrakcji. Były to przede wszystkim konkurencje sprawnościowe dostosowane do wieku uczestników. W strefie „Wspaniała dwunastka” chętni mogli zmierzyć się m.in. z zaprawą poranną, rzutem granatem czy sprintem sapera. Z kolei w strefie „Akademia terytorialsa” dzieci mogły spróbować swoich sił w różnych sprawnościach: zabawie w chowanego, sokolim oku oraz w szkole przetrwania.

Nie zabrakło także atrakcji dla maluchów. Terytorialsi zadbali o animacje, duże zjeżdżalnie. Było również malowanie twarzy i zaplatanie warkoczyków. Chętni mogli liczyć także na brokatowe tatuaże.

Stadion w Przysusze już od godzin przedpołudniowych odwiedzali okoliczni mieszkańcy. Chętnie korzystali z licznych stoisk, oglądali wyposażenie wojskowe i przede wszystkim brali udział w przygotowanych przez żołnierzy WOT konkurencji sportowych.

Ppłk Łukasz Baranowski podkreśla, że organizacja tego typu pikników wpisuje się doskonale w misję żołnierzy WOT. – My musimy być wśród społeczeństwa. Po to, by w razie jakiś nieszczęśliwych wypadków kryzysowych być zawsze gotowi, zawsze blisko, zgodnie z naszym mottem – mówi.

Podczas pikniku w Przysusze nie zabrakło zbiórki krwi, pokazów pierwszej pomocy, degustacji potraw, ciekawych stoisk, ale również występów na scenie. Przed publicznością zaprezentowała się Orkiestra Wojskowa z Radomia. Zorganizowanie pikniku na tak wysokim poziomie nie byłoby możliwe gdyby nie wsparcie i zaangażowanie spółki Enea Wytwarzanie, która była partnerem wydarzenia.