Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Romaryk, opat
Dziś jest: Środa, 08 grudnia 2021

Przysucha

PiS przedstawił program dla polskiej wsi w Przysusze

sobota, 09 października 2021 16:15 / Autor: Magdalena Król
fot. Stanisław Karczewski/Twitter
Magdalena Król

- "Jesteśmy reprezentantem polskiej wsi i jesteśmy z tego dumni" - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas krajowej konwencji Prawa i Sprawiedliwości, która odbyła się w sobotę w Przysusze.

Spotkanie było poświęcone prezentacji najważniejszych założeń Polskiego Ładu w kontekście polskiego rolnictwa. Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas swojego wystąpienia mówił, że potrzebny jest wielki plan #PolskiŁadDlaPolskiejWsi.

- On jest po to, aby w ciągu najbliższych lat zmniejszyć różnice między miastem a wsią, a w końcu je zlikwidować. Podjęliśmy ten wysiłek i dlatego dzisiaj się tu spotykamy - mówił prezes PiS.

- Polski rolnik wiele swoich produktów będzie mógł sprzedawać bezpośrednio - do 100 tys. zł rocznie bez podatku. W gminach będzie obowiązek stworzenia odpowiednich targowisk - mówił dalej Jarosław Kaczyński.

Podczas wystąpienia Jarosław Kaczyński mówił także o skutecznej walce z ASF oraz o odbudowie trzody chlewnej.

- Będzie można z finansowym wsparciem państwa wykopywać własne zbiorniki wodne albo odnowić, te które już są - mówił prezes.

Jak mówi prezes PiS powstanie rezerwa budżetowa - Fundusz Ubezpieczeń Rolniczych.

- W tym roku będzie to 3 mld zł. Poza tym, 1 mld 400 mln przeznaczymy na wsparcie ubezpieczeń rolników, którzy będą się chcieli ubezpieczyć indywidualnie - wyjaśnił Jarosław Kaczyński.

Prezes Kaczyński mówił także o dopłatach:

- Będą dopłaty do paliwa rolniczego, ale będą także znaczące dopłaty dla tych, którzy będą chcieli dokonać restrukturyzacji niewielkiego gospodarstw rolnego, dla gospodarstw ekologicznych - tłumaczył prezes.

 W spotkniu wziął udział również premier Mateusz Morawiecki, ktory mówił o szacunku do polskiej wsi:

- Polski rolnik nie jest gorszy od rolnika niemieckiego czy francuskiego. Zrobimy wszystko, aby poziom dopłat do 1 ha dla 97 proc. rolników był taki sam lub wyższy, jak średnia UE - mówił Mateusz Morawiecki

 Premier wspomniał też o emeryturach dla rolników.

- Zostawiamy to co dobre: możliwość otrzymania emerytury, ale utrzymujemy możliwość zatrzymania gospodarstwa. Znosimy obowiązek przekazania gospodarstwa. Niech to będzie dowolność w ręce dana rolnikom - przekonywał.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda zaznaczył, że w ramach dzisiejszego programu Polski Ład dla polskiej wsi chcemy, aby rolnicy zarabiali więcej.

- Całkowicie zmieniamy system ubezpieczeń rolników, m.in. powołujemy pierwszy w historii fundusz, który prawie w pełni zapewnia finansowanie większości szkód rolników - poinformował.

Podkreślał, że przygotowywane są centra logistyczne, do których rolnik będzie mógł oddawać swoje produkty.

- Rolnicy nie będą musieli zdawać gospodarstwa przechodząc na emeryturę, a ponadto, stworzyliśmy bon dla uczniów szkół gospodarczych. Będzie to 250 zł dla każdego ucznia - oznajmił.