Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Łukasz, Ewangelista              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Radom (Św. Łukasza)
Dziś jest: Poniedziałek, 18 października 2021

Szydłowiec

Czy Wałśniak pójdzie pod topór?

środa, 13 października 2021 12:17 / Autor: Newsroom
Newsroom

Co dalej z okazałym dębem w Wałsnowie w gm. Orońsko? - pytają mieszkańcy, martwią się ekolodzy ze Stowarzyszenia EKO Orońsko.

Dąb Wałśniak rośnie w miejscowości Wałsnów gm. Orońsko już ponad 200 lat . Dąb ma w obwodzie 514 cm - wyróżnia się obwodem pnia, walorami przyrodniczymi, krajobrazowymi (drzewo rośnie w środku drogi), kulturowymi i historycznymi.

W sierpniu tego roku wójt gminy Orońsko zdecydował o wycince starego drzewa. Sprzeciwiają się temu mieszkańcy Wałsnowa oraz Stowarzyszenie, które złożyło do wójta pismo o ustanowienie drzewa jako pomnika przyrody.

Na stronie zrzutka.pl członkowie stowarzyszenia zorganizowali zbiórkę pieniędzy. Te zostaną przeznaczone na dokonanie wszelkich niezbędnych badań, analiz i ekspertyz dębu pozwalających na uznanie go pomnikiem przyrody. Do tej pory udało się zebrać 570 z 3 tys. złotych. Nadwyżka zebranych pieniędzy zostanie przeznaczona na działalność statutową Stowarzyszenia Eko Orońsko, którego celem jest ochrona środowiska naturalnego, przeciwdziałanie dewastacji przyrody, poprawa stanu zdrowia i jakości życia mieszkańców gminy oraz edukacja ekologiczna lokalnej społeczności.

- Dąb ten przetrwał już bardzo wiele i tak jak przed laty tak i obecnie wiosną i latem cieszy mieszkańców jak i przyjezdnych swoją zielonością a jesienią wszelkimi odcieniami złotej jesieni - czytamy na stronie internetowej.