Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Romaryk, opat
Dziś jest: Środa, 08 grudnia 2021

Radomskie

Najlepsi nauczyciele z subregionu radomskiego wybrani

wtorek, 19 października 2021 19:38 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: UMWM
Elżbieta Warchoł

Za nami czwarta edycja konkursu na „Opiekuna Stypendysty Roku 2020/2021”. Spośród nauczycieli, którzy w ubiegłym roku szkolnym opiekowali się stypendystami marszałka, wybrano 36 najlepszych. Aż 7 z nich uczy w szkołach z subregionu radomskiego. Dziś laureaci odebrali nagrody z rąk marszałka Adama Struzika i Elżbiety Lanc, członkini zarządu województwa mazowieckiego oraz Krzysztofa Skolimowskiego przewodniczącego sejmikowej Komisji Edukacji, Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Opieka nad uzdolnionymi uczniami to wyjątkowy rozdział w pracy pedagoga zauważa marszałek Adam Struzik. – Oznacza nie tylko ogromną odpowiedzialność, ale wiąże się też z dodatkowym czasem, jaki  nauczyciel poświęca na pracę ze swoim podopiecznym i umiejętnością inspirowania dzieci i młodzieży do zdobywania wiedzy. To tak naprawdę wspólne przekraczanie granic, poszukiwanie nowych rozwiązań i wiadomości. Wyjście poza ramy standardowego procesu edukacji. Bez poświęcenia i zaangażowania nie będzie efektu, dlatego tym bardziej takich ludzi, którzy z chęcią i pasją robią coś dla innych, trzeba nagradzać.

W konkursie „Opiekun stypendysty 2020/2021” wzięli udział nauczyciele, pedagodzy szkolni oraz doradcy zawodowi, którzy sprawowali opiekę dydaktyczną nad stypendystami realizującymi projekty edukacyjne w ramach dwóch programów stypendialnych samorządu Mazowsza – „Mazowieckiego programu stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych – najlepsza inwestycja w człowieka” oraz „Mazowsze – stypendia dla uczniów szkół zawodowych”) w ubiegłym roku szkolnym.

Jak zauważa członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc konkurs jest dobrym podsumowaniem ubiegłorocznej edycji tych dwóch projektów stypendialnych dla uczniów szczególnie uzdolnionych z Mazowsza. –  Stypendia są nagrodą dla najlepszych uczniów za ich pracę i ogromną wiedzę. Ale na wyróżnienie zasługują również nauczyciele, opiekunowie tych niezwykle utalentowanych młodych ludzi, którzy każdego dnia towarzyszą im w tej podróży po świecie wiedzy.

Komisja konkursowa, w której pracach brali udział m.in. przedstawiciele kuratorium oświaty oraz mazowieckich samorządowych centrów doskonalenia nauczycieli, wybrała 36 laureatów. Wśród nich znaleźli się również nauczyciele z Radomia, Natolina, Iłży i Przysuchy. Każdy z wyróżnionych pedagogów otrzymał nagrodę finansową w wysokości 3 tys. zł.

Krzysztof Skolimowski  przewodniczący sejmikowej Komisji Edukacji, Nauki i Szkolnictwa Wyższego dodaje, że niezwykle ważnym aspektem w edukacji jest współpraca między nauczycielami a uczniami.–Ta wzajemna korelacja jest gwarantem sukcesu. Szczególnie uzdolniona młodzież potrzebuje wsparcia kadry pedagogicznej, by osiągać bardzo dobre wyniki w nauce i zajmować czołowe miejsca w konkursach czy olimpiadach wiedzy. 

Podczas uroczystej gali kliku stypendystów przedstawiło swoje zwycięskie projekty m.in.: „Kropla wody- kroniką życia na Ziemi”, „Zgłębienie wiedzy o otaczającym mikro i makro świecie. Otwieranie się na inne kultury poprzez przełamywanie komunikacyjnej bariery języka angielskiego”, „ZUS, PIT i VAT- to jest łatwe”, „Gotuję, dekoruję, nie marnuję żywności” oraz „Robot do kostki Rubika”.

LISTA NAGRODZONYCH NAUCZYCIELI Z SUBREGIONU RADOMSKIEGO

MAZOWIECKI PROGRAM STYPENDIALNY DLA UCZNIÓW SZCZEGÓLNIE UZDOLNIONYCH – NAJLEPSZA INWESTYCJA W CZŁOWIEKA. Rejon radomski

  1. Joanna Ćwiklak, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stefana Żeromskiego w Pionkach:
  2. Artur Kasprzyk, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Długosza w Radomiu
  3. Dorota Ługowska, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 15 im. Władysława Syrokomli w Radomiu
  4. Kamila Rozwadowska, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Natolinie
  5. Iwona Wilk, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 34 w Radomiu.

MAZOWSZE – STYPENDIA DLA UCZNIÓW SZKÓŁ ZAWODOWYCH. Rejon radomski

  1. Elżbieta Cielecka, Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Iłży:
  2. Zofia Perendyk, Zespół Szkół nr 2 im. Ludwika Skowyry w Przysusze.

 (info: Biuro Prasowe Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego).