Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Ambroży, biskup i doktor Kościoła
Dziś jest: Wtorek, 07 grudnia 2021

Skarżysko-Kamienna

Projekt Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie z prestiżową nagrodą

czwartek, 25 listopada 2021 11:25 / Autor: Beata Kurowska
Fot. facebook.com/Paweł Schmidt
Beata Kurowska

Mirosław Nizio, właściciel pracowni architektonicznej Nizio Design International otrzymał nagrodę Grand Prize w międzynarodowym konkursie architektonicznym za projekt Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie koło Suchedniowa.

- Yuanye Awards to nagroda dla specjalistów z dziedziny architektury i urbanistyki z całego świata. Od 2010 roku przyznaje ją chiński magazyn architektoniczny GlobalDesign – mówi projektant Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich Mirosław Nizio.

- Z redakcją skontaktowaliśmy się na przełomie lipca i sierpnia przy okazji promocji otwarcia mauzoleum. Wysłaliśmy redaktorom zdjęcia i opisy projektu, które bardzo się spodobały. Już we wrześniu zostałem zaproszony na pierwszą prezentację konkursową on-line. Opowiadałem o projekcie przed jurorami i architektami z całego świata. Kolejna prezentacja odbyła się 5 listopada – opowiada Mirosław Nizio.

- Nasz projekt zachwycił jurorów już na etapie prezentacji. Podkreślili oni symboliczną siłą architektury i osadzenie w kontekście miejsca i historii. Ogromne wrażenie zrobiła forma budynku - mówi projektant.

Projekt mauzoleum został nagrodzony prestiżową nagrodą w kategorii Public Facility. Do konkursu zgłoszono ponad 1300 projektów z kilkudziesięciu krajów. Tylko 5 zostało nagrodzonych.

Projekt Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich powstał w pracowni Mirosława Nizio w 2010 roku. Realizacja trwała aż 12 lat.