Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Wincenty Lewoniuk i męczennicy z Pratulina
Dziś jest: Niedziela, 23 stycznia 2022

Opoczno

Powiat Opoczyński wspiera potrzebujących

piątek, 26 listopada 2021 11:50 / Autor: Marcin Prejs
Fot. Powiat Opoczyński
Marcin Prejs

O sytuacji epidemicznej w DPS-ach, pomocowych akcjach, w które angażuje się powiatowy samorząd, oraz o powracających połączeniach pasażerskich między Opocznem a Końskimi i Skarżyskiem mówiliśmy w audycji Powiat Opoczyński na Fali.

W audycji Powiat Opoczyński na Fali mówiliśmy o powiatowych i wojewódzkich obchodach Dnia Pracownika Socjalnego. Były one okazją do uhonorowania osób, które na co dzień pracują w szeroko rozumienej pomocy społecznej. W czasie wojewódzkich obchodów specjalne wyróżnienie „Pracownik wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej” otrzymała m.in. Anna Warda z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Opocznie.

W powiatowej audycji starosta Marcin Baranowski przypomniał, że od 12 grudnia wracają pasażerskie połączenia kolejowe między województwami łódzkim i świętokrzyskim. Oznacza to, że opocznianie będą mogli dojechać kolejową linią 25 już nie tylko do Łodzi, ale również w drugą stronę, czyli m.in. do Końskich, Stąporkowa czy Skarżyska-Kamiennej. Starosta przypomniał, że o wznowienie kolejowych połączeń zabiegali m.in. lokalni samorządowcy zrzeszeni w Ziemi Odrowążów.

Zakażenia koronawirusem potwierdzone zostały w domach pomocy społecznej w Drzewicy i Niemojowicach. Jak wyjaśniła wicestarosta Maria Barbara Chomicz, w Drzewicy choruje czworo mieszkańców, z czego dwoje jest w szpitalu. – Chorują także pracownicy – mówi wicestarosta. A ośmiu pracowników, którzy są niezaszczepieni przebywa na kwarantannie. W Niemojowicach u mieszkańców nie stwierdzono zakażeń, ale choruje jeden z pracowników. Jak mówi Maria Barbara Chomicz, większość potwierdzanych obecnie zakażeń dotyczy osób niezaszczepionych. Dlatego apeluje ona, by osoby niezaszczepione rozważyły możliwość przyjęcia szczepionki przeciwko koronawirusowi. W powiecie opoczyńskim najwięcej osób zaszczepiło się w gminie Opoczno - to nieco ponad 50 procent mieszkańców. Ponad 49 procent zaszczepionych jest w gminach Drzewica i Poświętne. Procentowo najmniej osób w pełni zaszczepionych jest na terenie gminy Żarnów - nieco ponad 41 procent.

Starostwo Powiatowe w Opocznie przyłączyło się do bożonarodzeniowej akcji Fundacji Małych Stópek pod nazwą „Paczuszka dla maluszka”. Samorząd do włączenia się w pomaganie najmłodszych zachęca też innych. – Już od 29 listopada będzie można zabrać z choinki ustawionej w holu urzędu przy biurze podawczym specjalną bombkę, a w zamian przynieść produkty, które posłużą dzieciom – mówi wicestarosta Maria Barbara Chomicz. Chodzi przede wszystkim o artykuły higieniczne do pielęgnacji niemowląt, pieluszki, żele, pudry, szmapony, chusteczki nawilżone. Trafią one do placówek i rodzin, którym takie wsparcie jest najbardziej potrzebne.

Wicestarosta poinformowała również, że Powiat Opoczyński podobnie jak w ubiegłych latach włączy się w pomoganie potrzebującym rodzinom w ramach Szlachetnej Paczki. Z kolei wspólnie z Caritas Diecezji Radomskiej przygotuje około 400 świątecznych paczek dla osób samotnych i tych z niepełnosprawnościami.

Posłuchaj całej audycji Powiat Opoczyński na Fali: