Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: bł. Piotr Jerzy Frassati
Dziś jest: Poniedziałek, 04 lipca 2022

Opoczno

Powiat wspiera osoby z niepełnosprawnościami

piątek, 10 grudnia 2021 13:38 / Autor: Marcin Prejs
Fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

O wsparciu osób z niepełnosprawnościami, nowych busach dla powiatowych placówek oraz o pomocowych akcjach, w które angażuje się samorząd mówiliśmy w audycji Powiat Opoczyński na Fali.

Osoby z niepełnosprawnościami z terenu powiatu opoczyńskiego mogły skorzystać w mijającym roku z szeregu form wsparcia. Podsumowało je Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Jak wyjaśniła wicestarosta Maria Barbara Chomicz, wsparcie to objęło różne obszary. – Przede wszystkim zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne. Skorzystało z tego 270 osób na kwotę ponad 370 tysięcy złotych – mówiła. Z kolei dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny było na poziomie ponad 7 tys. zł. Z dofinansowania turnusów rehabilitacyjnych skorzystało 157 osób. Kwota wsparcia wyniosła tu ponad 221 tys. Ponad 155 tys. wypłacone zostało na likwidację barier architektonicznych. Pomoc finansową otrzymały też warsztaty terapii zajęciowej. W powiecie realizowany był również program Aktywny samorząd. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie złożyło także wniosek o dofinansowanie w ramach programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”. Wicestarosta przypomina równocześnie, że cały czas mieszkańcy powiatu opoczyńskiego mogą korzystać z pomocy w ramach Centrum Usług Środowiskowych. Chodzi m.in. wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego w Drzewicy i Paradyżu.

Z kolei w ramach Programu wyrównywania różnic między regionami do placówek na terenie powiatu opoczyńskiego trafiły pieniądze na zakup samochodów. Środowiskowy Dom Samopomocy w Olszowcu zakupił dzięki nim autobus. – Wsparcie z PFRON-u trafiło również do dwóch naszych placówek. Dzięki temu DPS w Drzewicy oraz Centrum Edukacji i Rozwoju w Opocznie zakupiły busy do przewozu osób niepełnosprawnych – wyjaśnia starosta Marcin Baranowski.

W audycji Powiat Opoczyński na Fali mówiliśmy również o akcjach pomocowych. Wspólnie z Caritas Diecezji Radomskiej Powiat Opoczyński przygotuje dla mieszkańców powiatu około 400 świątecznych paczek. Samorząd włączył się także w Szlachetną Paczkę oraz akcję Paczuszka dla Maluszka. Posłuchaj całej audycji Powiat Opoczyński na Fali: