Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Agnieszka z Montepulciano, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Sobota, 20 kwietnia 2024

REGION

Skromne obchody rocznicy stanu wojennego

niedziela, 12 grudnia 2021 13:23 / Autor: Monika Nowakowska
foto: Wikipedia
Monika Nowakowska

13 grudnia przypada 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce - uroczystości rocznicowe obchodzone będą wyjątkowo skromnie i ograniczą się do Mszy świętych w intencji ojczyzny i ofiar stanu wojennego oraz złożenia kwiatów czy krótkich prelekcji i otwarcia okolicznościowych wystaw.

RADOM

W ramach obchodów 40. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, Miejska Biblioteka Publiczna i Delegatura IPN w Radomiu zapraszają na prelekcję dr hab. Sebastiana Piątkowskiego pt. "Najdłuższa przerwa w pracy w historii PRL... Strajk w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu (26 października - 13 grudnia 1981 r.)". Spotkanie zostanie poświęcone genezie strajku, jego przebiegowi, a także szeroko rozumianym konsekwencjom - zarówno dla sytuacji panującej w Polsce w okresie "karnawału Solidarności", jak i dla rozwoju samego Radomia. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 13 grudnia o godz. 17.00 w filii Nr 6 MBP przy ul. Kusocińskiego 13. Wstęp wolny.

W tym samym czasie w kościele św.Trójcy rozpocznie się Msza św. organizowana przez Stowarzyszenie Internowanych i Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Radomskiego zrzeszającego większość ludzi "Solidarności", KPN i innych, którzy poddawani byli represjom. Po liturgii w Resursie Obywatelskiej odbędzie się koncert patriotyczny przygotowany przez młodzież z Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu i LO Marii Konopnickiej w Radomiu.

Wcześniej, władze miasta złożą kwiaty pod pomnikiem Robotniczego Protestu 1976 u zbiegu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego.

W niedzielę, 12 grudnia natomiast w kościele św. Kazimierza na Zamłyniu o godz. 18.00 sprawowana będzie Msza św. z okazji 40-lecia powstania parafii. Liturgii przewodniczył będzie biskup Piotr Turzyński.

KOZIENICE

W Kozienicach uroczystości rocznicowe zaplanowano na niedzielę, 12 grudnia. O godz. 12.00 delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości. Wśród nich byli: Związek Piłsudczyków oddział Kozienice wraz z członkami Społecznego Komitetu Budowy Pomnika na czele z Marianem  Śledziem. Starostwo Powiatowe, Gmina Kozienice, Kluby Radnych Prawa i Sprawiedliwości z Rady Powiatu Kozienickiego  i Rady Miejskiej w Kozienicach.

KOŃSKIE

W niedzielę, 12 grudnia o godz. 12.15 - Msza święta w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego - kolegiata Św. Mikołaja w Końskich.

SKRAŻYSKO-KAMIENNA

W Skarżysku obchody będą miały charakter kulturalny. W Muzeum im. Orła Białego w niedzielę, 12 grudnia w południe wernisaż wystawy „Stan wojenny 1981-83". Wernisaż w muzealnych salach poprzedzi salwa artyleryjska dla uczczenia ofiar wydarzeń z grudnia 1981. Godzinę później organizatorzy zaproszą wszystkich chętnych na wojskową grochówkę, serwowaną na miejscowym placu. Każdy z gości otrzyma też okolicznościową zapinkę. Współorganizatorem wydarzenia jest Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Stowarzyszenie Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Świętokrzyskiego.

Wystawa, którą oglądać będzie można przez najbliższe miesiące, oparta została na materiałach Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Katowicach i Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. Zaprezentowany zostanie również film dokumentalny przypominający wydarzenia sprzed 40 lat. Wstęp na wernisaż jest wolny, a całość transmitowana będzie na muzealnym profilu facebookowym.

Wieczorem, o 19.00 w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku odbędzie się recital piosenek związanych z okresem stanu wojennego. Zaprezentuje je duet: Zbigniew Biber i Łukasz Jęcek. Zabrzmią piosenki tercetu: Jacek Kaczmarski, Przemysław Gintrowski i Zbigniew Łapiński. Wstęp na koncert jest darmowy, a wejściówki można pobierać na portierni MCK.