Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Maria Anna od Pana Jezusa z Paredes, dziewica
Dziś jest: Sobota, 28 maja 2022

Radomskie

Inicjatywy lokalne w Wierzbicy w 2021 roku

niedziela, 16 stycznia 2022 10:30 / Autor: Magdalena Król
fot. Gmina Wierzbica
Magdalena Król

Gmina Wierzbica wspólnie z sołectwami realizuje szereg inicjatyw i projektów m.in. w ramach Funduszu Sołeckiego oraz z udziałem środków zewnętrznych np. z Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw.

W 2021 roku w miejscowości Podgórki powstało miejsce spotkań i wypoczynku dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jego wybudowanie było możliwe dzięki ogromnemu zaangażowaniu mieszkańców, bowiem wiele prac związanych m.in.: z budową ogrodzenia oraz zagospodarowaniem terenu wykonali sami mieszkańcy Podgórek. Na placu zabaw, do dyspozycji najmłodszych jest zestaw ze zjeżdżalnią i ścianką wspinaczkową, karuzela, bujaczek na sprężynach czy urządzenia sprawnościowe. Pod koniec roku mieszkańcy zdecydowali także o dokupieniu huśtawki, która także już znajduje się na placu zabaw. Na realizację tego zadania z funduszu sołeckiego przeznaczono środki w wysokości 10 tys. zł. Natomiast kolejne 10 tys. zł pochodziło z pozyskanej dotacji z budżetu Mazowsza w ramach programu MIAS 2021.

W Zalesicach Kolonii natomiast powstała imponujących rozmiarów altana rekreacyjna, która już niebawem służyła będzie organizacji spotkań integracyjnych czy biesiad dla mieszkańców sołectwa. Drewniana altana, wykonana na solidnych ławach fundamentowych, pokryta blachodachówką także zrealizowana została z wykorzystaniem 10 tys. zł dotacji ze środków samorządu województwa mazowieckiego w ramach MIAS z udziałem Funduszu Sołeckiego. Całość inwestycji wyniosła 36 362,60 zł.

Mieszkańcy Rudy Wielkiej, Stanisławowa i Błędowa zdecydowali o remoncie podłogi korytarza na parterze szkoły podstawowej w Rudzie Wielkiej. W ramach tego zadania została wykonana nowa nawierzchnia podłogi typu tarkett, odporna na ścieranie i łatwa w utrzymaniu czystości. Dzięki temu podłoga jest nie tylko estetyczna wizualnie, ale przede wszystkim bezpieczna, antypoślizgowa, bez żadnych progów, załamań, czy nierówności. Wartość wymiany podłogi wyniosła 26 tys. zł, 10 tys. zł to dofinansowanie z budżetu Mazowsza, a 13 tys. zł przekazali mieszkańcy w ramach funduszu sołeckiego.

Pod koniec roku, w budynku strażnicy OSP Zalesice zakończyły się prace związane z kompleksowym remontem łazienki oraz budową szamba krytego. Na początek skuto spękane płytki i zdemontowano ościeżnice drzwiowe. Później wykonano niezbędne prace związane z kanalizacją i montażem szamba. Zamontowano nowoczesne geberity i umywalki, położono glazurę i terakotę, zamontowano nowe drzwi do kabin. Całość prac wyniosła 22 500,00 zł, z czego 10 tys. zł. to dofinansowanie w ramach MIAS z budżetu Mazowsza, a pozostałe środki to fundusz sołecki.