Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Paschalis Baylon, zakonnik
Dziś jest: Wtorek, 17 maja 2022

REGION

Tej nocy i jutro przed południem ma silnie wiać. Możliwe burze śnieżne

niedziela, 16 stycznia 2022 13:47 / Autor: Magdalena Król
fot. uknowgayle/pixabay.com
Magdalena Król

Od godziny 23 do jutra do godz. 12.00 czeka mieszkańców regionu radomskiego oraz powiatów: opoczyńskiego i koneckiego bardzo dynamiczna pogoda. Jak prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej należy spodziewać się bardzo silnego wiatru do 50 km/godz., a w porywach do 100 km/godz., opadów deszczu i śniegu oraz podwyższonego ciśnienia.

IMGW wydał wydał ostrzeżenie 2. stopnia. Alert obowiązuje we wszystkich powiatach regionu radomskiego, a także w powiatach: skarżyskim, koneckim i opoczyńskim.

- Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 100 km/h, zachodni i północno-zachodni. Najsilniejsze porywy wystąpią nad ranem i w pierwszej części dnia - mówi Mariusz Cebula z Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych w Warszawie.

O dynamicznej pogodzie informują również Łódzcy Łowcy Burz.

- W poniedziałek czeka nas dynamiczna i niebezpieczna pogoda, a to za sprawą ścierania się układu wysokiego ciśnienia znad Wysp Brytyjskich z głębokim niżem znad Rosji - informują.

Jarosław Turała, pasjonat meteorologii, również informuje o dynamicznej i niebezpiecznej pogodzie.

- W poniedziałek prawdopodobnie aura da popalić mieszkańcom niemal całego kraju. Na początek zaznaczyć trzeba, że wzrastający gradient ciśnienia sprawi, że niemal wszędzie porywy wiatru sięgnąć mogą 65 - 75 km/h. Zaznaczam, że mówimy jedynie o większym gradiencie poziomym ciśnienia (bez obecności frontu). Oczywiście nie muszę wspominać, że nad morzem wiatr może lokalnie przekroczyć 100 km/h, a w górach 140 km/h - informuje pasjonat meteorologii.

Przez nasz kraj będzie przechodził także dość aktywny front atmosferyczny o charakterze chłodnym.

- Można spodziewać się intensywnych opadów deszczu lub śniegu. W przypadku rozwoju głębszej konwekcji wystąpią opady krupy śnieżnej oraz intensywnego śniegu wraz z pojawieniem się wielu wyładowań atmosferycznych. Po prostu można się spodziewać burzy śnieżnej. Front z wbudowanymi chmurami konwekcyjnymi przechodząc z północy na południe, może, a niemal jestem pewien, że będzie generował silne porywy w postaci pojedynczych uderzeń wiatrowych - dodaje Jarosław Turała.

Wiatr zacznie słabnąć po południu i wieczorem.