Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Leoncjusz z Rostowa, biskup
Dziś jest: Poniedziałek, 23 maja 2022

Przysucha

W Odrzywole pamiętali o powstańcach styczniowych

poniedziałek, 24 stycznia 2022 14:08 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

W sobotę, 22 stycznia z udziałem starosty przysuskiego Mariana Niemirskiego, posła Dariusza Bąka oraz delegacji gminy Odrzywół na czele wójtem Marianem Kmieciakiem oraz delagacji szkół z terenu gminy, upamiętniono 159. rocznicę powstania styczniowego.

Choć główne uroczystości wraz z inscenizacją historyczną zaplanowane na sobotę 22 stycznia zostały odwołane, to jednak przedstawiciele gminy Odrzywół i powiatu przysuskiego złożyli biało-czerwone wiązanki i zapalili znicze na cmentarzu powstańców styczniowych w Ossie i na historycznej górze Królówka w Stanisławowie. 

W uroczystości wzięli udział min. poseł Dariusz Bąk, Starosta Marian Niemirski i Wójt Marian Kmieciak. Z okazji rocznicy na ręce Wójta poseł Ziemi Opoczyńskiej Robert Telus skierował okolicznościowy list - Dzisiejsze obchody są dowodem pamięci tamtych dni. Obecność tutaj jest wyrazem szacunku wobec tych, którzy wówczas walczyli z aparatem represji. Wraz z Państwem oddaję hołd wszystkim, którzy działając na rzecz kraju, zapłacili za to wysoką cenę ryzykując zdrowie, a często nawet życie w imię Ojczyzny. Naród bez pamięci traci swą tożsamość - napisał poseł Telus..

Bitwa pod Ossą została stoczona 10 lipca 1863 roku przez pułk „Dzieci Warszawy” pod dowództwem majora Ludwika Żychlińskiego i miejscowego pułku pod dowództwem Władysława Grabowskiego.