Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
SEDNO SPRAWY
Patron dnia: św. Bernardyn ze Sieny, prezbiter
Dziś jest: Piątek, 20 maja 2022

REGION

Powstaną trzy nowe przystanki kolejowe w regionie

wtorek, 25 stycznia 2022 15:51 / Autor: Magdalena Król
fot. PKP PLK
Magdalena Król

W ramach rządowy programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 w wojewódzwie mazowieckim oraz w łódzkim powstaną trzy nowe przystanki w Groszowicach, Dąbrówce Zabłotniej oraz Tomaszówku.

Z przystanku w Groszowicach podróżni pociągami pojadą w kierunku Radomia, Pionek, Dęblina, Warszawy i Lublina.

- Perony będą wyposażone w wiaty, ławki i poręcze do odpoczynku na stojąco. Nowy przystanek będzie dostosowany także do potrzeb osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Dojście do peronów zostanie zapewnione od strony przejazdu kolejowo-drogowo. Przy wejściach do peronów zostaną ustawione stojaki na rowery - mówi Karol Jakubowski z Polskich Linii Kolejowych.

Z Dąbrówki Zabłotniej będzie można pojechać, m.in. w kierunku Radomia, Warszawy i Skarżyska-Kamiennej.

- Podobnie, jak w Groszowicach będą dwa jednokrawędziowe perony dostosowane do potrzeb wszystkich podróżnych - wyposażone w pochylnie. Ustawione zostaną wiaty, ławki oraz odpowiednie oznakowanie i tablice z rozkładami jazdy - dodaje karol Jakubowski.

Natomiast nowy przystanek w Tomaszówku ma powstać na linii 25. Inwestycja ma być połączona z wymianą torowiska i warstwy ochronnej podtorza wzdłuż peronu oraz z budową odwodnienia. Peron ma być wyposażony w oświetlenie LED oraz dwie wiaty.

Wykonawcą prac w Groszowicach i Dąbrówce Zabłotniej jest Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych DIAG – MOST z Warszawy. Inwestycja o wartości 8 mln zł netto ma zakończyć się w 2022 roku.

W programie uwzględniono 355 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 173 lokalizacje, a na liście rezerwowej 182. W województwie mazowieckim projekt przystankowy obejmuje na liście podstawowej 15 lokalizacji. Poza Groszowicami i Dąbrówką Zabłotnią to: Rokitno, Józefin, Bąkowiec, Chronów, Mława Miasto, Mińsk Mazowiecki, Kosów, Mrozy, Wołomin, Mordy Miasto, Koziebrody, Radom Południowy. Na liście rezerwowej ujęto 5 projektów: Stara Iwiczna, Nowa Iwiczna, Warszawa Fort Wola, Łochów, Ruda Wielka.