Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Leoncjusz z Rostowa, biskup
Dziś jest: Poniedziałek, 23 maja 2022

REGION

Ten konkurs może być waszą furtką do kariery

środa, 26 stycznia 2022 09:25 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Kozienicki Dom Kultury ogłosił właśnie kolejną, dziewiętnastą już edycję Konkursu Piosenki o Nagrodę im. Bogusława Klimczuka. Każdego roku przyciąga on do Kozienic wspaniałych, młodych artystów z całego kraju. Najlepsi z nich mają szansę na występ przed liczną publicznością i walkę o atrakcyjne nagrody pieniężnie. Zgłoszenia do konkursu będą prowadzone w marcu.

Konkurs odbędzie się w ramach Festiwalu Muzyki Rozrywkowej im. Bogusława Klimczuka, zaplanowanego na 26-27 sierpnia. Przesłuchania finałowe poprzedzą kwalifikacje wstępne, których termin ustalono na 29 maja. Konkurs piosenki oraz festiwal odbywają się w Kozienicach od 2002 roku i nieprzerwanie noszą imię Bogusława Klimczuka. Kompozytor urodził się 19 października 1921 roku w Kozienicach. Po studiach całe swoje dorosłe życie związał z Warszawą i z Polskim Radiem.

Bogusław Klimczuk był znakomitym kompozytorem, dyrygentem, aranżerem i świetnym pianistą. Skomponował ponad 250 piosenek. Wiele z nich poświęcił stolicy – miastu, które po Kozienicach było mu najbliższe. Do historii polskiej muzyki rozrywkowej wpisały się takie utwory jak: „Rudy Rydz”, „Czarny Alibaba” czy „Cóż wiemy o miłości”, które od lat 70-tych nadal śpiewa cała Polska. Do dziś na otwarcie każdego Festiwalu Piosenki w Opolu rozbrzmiewa skomponowany przez Bogusława Klimczuka sygnał tego festiwalu – przypomina dyrektor Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska:

W Polskim Radiu tworzył nowoczesne zespoły do nagrań muzyki rozrywkowej, kierował i dyrygował Orkiestrą Taneczną i Big Bandem Polskiego Radia. Współpracował z czołowymi gwiazdami piosenki, wspierał młode talenty wokalne i młodych muzyków – instrumentalistów i aranżerów.

Organizatorzy zapraszają do udziału w konkursie solistów (wraz z ew. chórkami), duety oraz małe zespoły wokalne – do 6 osób. Wykonawcy muszą mieć ukończone 15 lat.

Warunkiem uczestnictwa jest przesłanie zgłoszenia za pomocą interaktywnego formularza zgłoszeniowego. Ten dostępny będzie na stronie www.dkkozienice.pl w dniach 1-31 marca. Należy także wpłacić zabezpieczenie udziału w konkursie w wysokości 100 zł.

Uczestnicy muszą przygotować po dwa utwory, wybrane z list piosenek, opublikowanych przez organizatorów konkursu. W trakcie przesłuchań obowiązkowo będą prezentowali utwór z listy nr 1, a na wyraźne życzenie jury – również z listy nr 2.

Etapy konkursu

Konkurs podzielony jest na trzy etapy. Kwalifikacje wstępne odbędą się 29 maja w sali kameralnej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach. Najlepsi zakwalifikują się do koncertu finałowego. Ten również odbędzie się w CKA, a jego termin zaplanowano na 26 sierpnia, na godz. 16.00.

Laureaci zaprezentują się na koncercie galowym, 27 sierpnia, w amfiteatrze nad Jeziorem Kozienickim. To wtedy oficjalnie poznamy zdobywcę Grand Prix XIX Konkursu Piosenki o Nagrodę im. Bogusława Klimczuka. Jak co roku, tego dnia dla kozienickiej publiczności wystąpią również gwiazdy muzyki rozrywkowej. Na razie organizatorzy nie mogą zdradzić kto to będzie, ale można się spodziewać dużego zainteresowania widzów i wysokiej frekwencji.

Warto dodać, że na zdobywcę Grand Prix czeka nagroda finansowa w wysokości 6 tys. zł. I miejsce premiowane jest kwotą 3,5 tys. zł, II – 2,5 tys. zł, a III – 1,5 tys. zł. Z kolei za wyróżnienie można otrzymać 1,2 tys. zł.