Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Leoncjusz z Rostowa, biskup
Dziś jest: Poniedziałek, 23 maja 2022

REGION

Szybkie testy jeszcze niedostępne w naszych aptekach

czwartek, 27 stycznia 2022 10:12 / Autor: Monika Nowakowska
foto:analogicus/pixabay.com
Monika Nowakowska

Radomianie i mieszkańcy regionu nie zrobią jeszcze szybkiego bezpłatnego testu antygenowego w aptece - według zapowiedzi ministra zdrowia Adama Niedzielskiego darmowe testy miały być od dziś dostępne w wybranych aptekach. Tymczasem okazuje się, że do programu nie zgłosiła sią żadna apteka z Radomia i regionu.

Najbliższa placówka apteczna, w której można wykonać darmowy test znajduje się w Belsku Dużym w powiecie grójeckim lub Ostrowcu Świętokrzyskim.

Jak wyjaśnia rzecznik mazowieckiego NFZ, Andrzej Troszyński apteki będą włączać się do programu sukcesywnie, tak samo jak ma to miejsce w przypadku placówek, które realizują szczepienia przeciw COVID-19. Lista aptek, które będą wykonywały testy będzie niedługo dostępna na stronach Narodowego Funduszu Zdrowia. Być może w ciągu najbliższych dni:

Testy antygenowe finansuje NFZ, a przeprowadzą przeszkoleni farmaceuci. Wynik zostanie odnotowany w systemie monitorującym sytuację epidemiologiczną. Jeśli będzie pozytywny, osoba zakażona zostanie objęta nadzorem epidemicznym i trafi na izolację trwającą 10 dni. Pacjent otrzyma wynik za pośrednictwem sms-a lub przez konto IKP.

Według zapowiedzi, nie będzie ograniczenia liczby testów, które będą mogły być wykonane u jednej osoby.

Dodajmy, że w tej chwili pracuje 11 punktów testowania w kierunku SARS-CoV-2, gdzie badania są bezpłatne i wykonywane na podstawie skierowań.

Od poniedziałku, 31 stycznia zmienią się natomiast godziny otwarcia punktu poboru materiału biologicznego do przeprowadzenia testów na obecność wirusa SARS-CoV-2 w punkcie wymazowym szpitala na Józefowie. Punkt będzie czynny dłużej niż dotychczas: od poniedziałku do piątku w godz. 11.30-19.30 oraz w soboty i niedziele w godz. 7.00-15.00.