Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Maria Bernadetta Soubirous, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Wtorek, 16 kwietnia 2024

Szydłowiec

Powiat szydłowiecki w strefie zagrożenia wścieklizną

poniedziałek, 14 lutego 2022 12:10 / Autor: Kamil Zapora
fot. ebaso/pixabay.com
Kamil Zapora

Powiat szydłowiecki został włączony do obszaru zagrożonego wścieklizną. Powiatowa lekarz weterynarii radzi na co uważać.

W związku z potwierdzonym przypadkiem wystąpienia wścieklizny u padłego lisa w miejscowości Orońsko w styczniu ziemia szydłowiecka dołączyła do powiatów: otwockiego, mińskiego, garwolińskiego, kozienickiego, radomskiego, zwoleńskiego, wołomińskiego, miasta Radom i miasta stołecznego Warszawy, które zaliczane są do obszarów zagrożonych wystąpieniem zjawiska wścieklizny.

Obszar zagrożony zostanie oznakowany poprzez umieszczenie na granicach przy drogach, ścieżkach dla pieszych i parkingach tablic informacyjnych.

Na obszarze zagrożonym obowiązuje:

– zakaz organizowania targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę;

– zakaz organizowania polowań i odłowów zwierząt łownych, za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych na dziki bez udziału psów i nagonki,

– nakaz trzymania psów na uwięzi lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu;

– nakaz pozostawienia zwierząt gospodarskich w okólnikach i na zamkniętych wybiegach.

Ponadto powiatowa lekarz weterynarii Magdalena Miśta zwraca się do wszystkich mieszkańców powiatu szydłowieckiego o zachowanie szczególnej ostrożności:

Przypominamy również o obowiązku szczepienia zwierząt domowych. Dotyczy on właścicieli kotów, którzy są mieszkańcami terenu objętego obszarem zagrożonym wystąpieniem wścieklizny u zwierząt. Należy zrobić to w ciągu 30 dni od ukończenia przez kota 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Taki sam obowiązek dotyczy właścicieli psów, tylko że na terenie całego kraju. Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt. Koszty szczepienia zwierzęcia pokrywa jego właściciel.

Brak szczepienia psa (i kota, którego właścicielem jest mieszkaniec terenu objętego obszarem zagrożonym wystąpieniem wścieklizny u zwierząt) jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.