Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: bł. Piotr Jerzy Frassati
Dziś jest: Poniedziałek, 04 lipca 2022

Końskie

Wilczym tropem przeszli konecczanie

sobota, 26 lutego 2022 13:23 / Autor: Marcin Prejs
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Ponad 300 osób wzięło udział w Powiatowym Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem wilczym” w Końskich.

Powiatowy Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem wilczym” zorganizowany został w Końskich po raz trzeci. Jego uczestnicy spotkali się przy budynku Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1, skąd wyruszyli na blisko 4-kilometrową trasę. – W ten sposób upamiętniamy bohaterów walczących o wolną Polskę – mówi Marian Wikiera, naczelnik promocji koneckiego starostwa, które było głównym organizatorem przedsięwzięcia.

Starosta konecki Grzegorz Piec podkreśla, że powiatowy samorząd w Końskich od początku stawiał na patriotyczne wychowanie młodzieży. Powiatowy Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem wilczym” doskonale się w to wpisuje. Podkreślił, że takie patriotyczne wychowanie jest bardzo ważne, zwłaszcza w obecnych czasach. – Do niedawna nam się wydawało, że wojna jest pojęciem bardzo odległym, a tu okazuje się, że nasza sąsiedzka Ukraina została zaatakowana – mówi starosta. Dodaje równocześnie, że marsz poświęcony jest żołnierzom wyklętym, którzy walczyli o wolną Polskę. – Ale też tym marszem chcemy solidaryzować się właśnie z naszymi sąsiadami Ukraińcami – mówi Grzegorz Piec.

W Powiatowym Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem wilczym” w Końskich wzięło udział ponad 300 uczestników. – Trzeba pamiętać o żołnierzach, którzy oddawali swoje życie dla naszej ojczyzny – mówili przed wyruszeniem na trasę. Jednym z uczestników marszu był Grzegorz Włodarczyk, syn żołnierza wyklętego Mieczysława Włodarczyka. – To piękna inicjatywa, która promuje żołnierzy wyklętych – mówi. Wyjaśnia także, że na temat jego ojca krążyło bardzo wiele nieprawdziwych, szkalujących go informacji. – W tej chwili walczę o dobre jego imię wśród społeczeństwa koneckiego – mówi.

Uczestnicy powiatowego marszu otrzymali pamiątkowe medale. Mogli liczyć także na gorący poczęstunek. Marsz był również okazją do podsumowania powiatowego konkursu wiedzy „Skoki po wolność”. Pierwsze miejsce zajęła w nim Martyna Kot ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gowarczowie. Drugie miejsce przyznane zostało Małgorzacie Peliwo z I LO w Końskich, a trzecie Marcinowi Matyni ze Stąporkowa. Dodatkowo wyróżnieni zostali: Natalia Boruń, Karolina Deska, Radosław Deka, Mateusz Deka, Zuzanna Mietlińska, Anna Dziubińska oraz Szymon Kowalczyk.