Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Agnieszka z Montepulciano, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Sobota, 20 kwietnia 2024

Radomskie

Poznaliśmy laureatów Konkursu Gospodarczego "Perła Powiatu"

sobota, 19 marca 2022 19:11 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

W sobotę, 19 marca odbyła się gala Konkursu Gospodarczego Starosty Radomskiego "Perła Powiatu". W trakcie wydarzenia poznaliśmy laureatów w następujących kategoriach: Mała Firma Roku, Gospodarstwo Rolne, Małe Gospodarstwo Rolne, Produkt Roku i Firma Przyjazna Rodzinie. Wręczono również nagrodę specjalną.

Celem konkursu jest wyróżnienie produktów, firm oraz gospodarstw rolnych z terenu powiatu radomskiego, osiągających najlepsze efekty ekonomiczne oraz produktów tradycyjnych lub innowacyjnych. Kandydatów mogli zgłaszać burmistrzowie i wójtowie z powiatu, organizacje reprezentujące przedsiębiorców i rolników, a także firmy bądź rolnicy w swoim własnym imieniu.

Waldemar Trelka, starosta radomski i przewodniczący Kapituły Konkursowej mówił, że samorząd Powiatu Radomskiego sprzyja rozwojowi i powstawaniu nowych przedsiębiorstw oraz wspiera nowe inicjatywy gospodarcze. Mówił, że w ostatnich latach na terenie powiatu utrzymywała się wysoka koniunktura gospodarcza, co przełożyło się na powstanie wielu nowych firm i rozwój sektora małych i średnich przedsiębiorstw. - Obecnie w powiecie działalność gospodarczą prowadzi około 14 tysięcy różnych podmiotów, głównie z branży przetwórstwa spożywczego, transportowej, metalowej czy drzewnej. Jak dotąd w Konkursie Gospodarczym wzięło udział 56 podmiotów gospodarczych oraz 57 gospodarstw rolnych. W bieżącej edycji, podsumowującej pandemiczne lata 2019-2020 nominację otrzymało w sumie 18 podmiotów. Są to firmy z takich branż, jak: handel i usługi, produkcja metalowa, budownictwo, gastronomia i usługi. Wśród nich są 4 gospodarstwa rolnych specjalizujące się głównie w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Doceniliśmy również 3 Koła Gospodyń Wiejskich za kultywowanie lokalnych tradycji kulinarnych – mówił Waldemar Trelka, starosta radomski.

W kategorii Firma Roku triumfował Zakład Masarski „KRAWCZYK”. Firma w 2019 i 2020 roku zatrudniała ok. 170 pracowników. To nowoczesna i dynamicznie rozwijająca się polska firma, która od 1990 roku stale powiększa grono klientów. Codzienne dostawy świeżego towaru dostępne są w ponad 20 sklepach firmowych, znajdujących się w Radomiu, Nowym Mieście, Przysusze, Warce, Warszawie i Zwoleniu. Oferta asortymentowa obejmuje blisko 70 pozycji, między innymi tradycyjne polskie wędliny, wędzonki i wyroby garmażeryjne, koncentrując się przede wszystkim nie na ilości lecz na jakości oferowanych wyrobów i zadowoleniu klienta. Niekwestionowaną perłą wśród produktów od kilku lat jest seria wędlin z Mleczkowa. Jakość wyrobów potwierdzają liczne nagrody zdobywane w Regionalnych Konkursach Wędliniarskich. Od wielu lat firma sponsoruje lokalne zespoły sportowe (Czarni, Radomka) jak również Muzeum Gombrowicza czy Muzeum Malczewskiego. Właściciel firmy Sylwester Krawczyk:

W kategorii Mała Firma pierwsze miejsce przyznano Nexbud Sylwester Kęska z Gozdu. Specjalizuje się w doradztwie już na etapie planowania budowy i wyboru projektu, projektowaniu oraz realizacji budowy domu. Zajmuje się budową domów jednorodzinnych, jak i większych obiektów wielorodzinnych i gospodarczych oferując usługę budowy o d podstaw, czyli od prac ziemnych i fundamentów, aż po stan deweloperski. Przedmiotem działania firmy jest także sprzedaż i montaż stolarki budowlanej.

W kategorii Gospodarstwo Rolne pierwsze miejsce przyznano firmie produkcji roślinnej i zwierzęcej prowadzonej przez Macieja Majchrzaka z Gulina w gminie Zakrzew. Prowadzi on ok. 40 hektarowe gospodarstwo, głównie produkcja roślinna, w tym m.in. 3 ha borówki amerykańskiej, oraz zwierzęca – opasy ok. 12 szt. na rok. Młody gospodarz korzysta z funduszy unijnych w celu modernizacji gospodarstwa, wprowadzając nowoczesne urządzenia i maszyny rolnicze.

W kategorii Małe Gospodarstwo Rolne zwyciężyło gospodarstwo prowadzone przez Beatę i Konrada Łęckich z Błazin Dolnych koło Iłży. Prowadzą 16 hektarowe gospodarstwo specjalizujące się w produkcji roślinnej i zwierzęcej – trzoda chlewna. Gospodarstwo przejęli po rodzicach w roku 1995. Rok po przejęciu wybudowali budynek chlewni, w którym do chwili obecnej prowadzą produkcję trzody chlewnej w cyklu zamkniętym, przy obsadzie 40 loch. Gospodarstwo sukcesywnie wprowadza zasady bioasekuracji mimo wprowadzenia w styczniu 2020 roku strefy czerwonej ASF na terenie gminy Iłża. Posiadają sprzęt maszynowy niezbędny do w/w produkcji.

W kategorii Produkt Roku doceniono firmę TK BATO z Pionek. Farba EKO – Farba hybrydowa jest typu gruntoemalia, przeznaczona do malowania metali. Może być stosowana jako farba podkładowa jak i nawierzchniowa. Farba hybrydowa łączy ze sobą najlepsze cechy farby rozpuszczalnikowej i wodnej. Zgodnie z innowacyjną polityka firmy farba hybrydowa wyróżnia się bardzo dobrym czasem schnięcia, ponadto utworzona przez hybrydę powłoka malarska ma doskonałą przyczepność oraz wzorową odporność na zginanie i uderzenie. Jak przystało na farbę wodną cechuje ją wysoka tixotropia ora doskonała ścieralność. Te właściwości pozwalają na wykorzystanie farby hybrydowej w wielu technikach malarskich, nawet przy metodzie zanurzeniowej. W każdym ze sposobów aplikacji będzie możliwe uzyskanie perfekcyjnego krycia i odpowiedniej grubości powłoki.

W kategorii Firma Przyjazna Rodzinie pierwsze miejsce zajęło Niepubliczne Przedszkole i Żłobek „GUMISIOWA KRAINA” z Jedlińska, które istnieje od 2014 roku. Wówczas istniał 1 oddział. We wrześniu 2016 roku były to 4 oddziały, w których przebywało 100 dzieci. Wszystkie sale są wyposażone w sprzęt audiowizualny. Maluchy i starszaki mają szeroki wybór zabawek edukacyjnych oraz gier i pomocy dydaktycznych. W 2020 roku było 8 grup, w tym 4 w żłobku.

Nagrodę specjalną otrzymał Zakład Mleczarski FigAND z Kolonii Wawrzyszów w gminie Wolanów. Wyróżnienie wręczono za działania prorozwojowe i proekologiczne oraz aktywną działalność charytatywną i prospołeczną. Największą inwestycją w 2020 i 2021 roku była rozbudowa i modernizacja zakładowej oczyszczalni ścieków. Inwestycja ta pozwoliła na uzyskanie lepszych parametrów oczyszczonej wody co ma bezpośredni korzystny wpływ na środowisko naturalne. Firma aktywnie udziela się społecznie, wspierając regionalny sport i dbając o otaczające ją środowisko. Od wielu lat firma sponsoruje lokalne zespoły sportowe z dziedziny: siatkówki, piłki nożnej i koszykówki, lokalne szkoły i przedszkola, kółka taneczne i artystyczne, wspiera fundacje i wydarzenia dla ubogich, seniorów, osób samotnych i chorych. FigAnd co roku otrzymuje dyplomy, certyfikaty i podziękowania związane ze swoja aktywną działalnością pro-społeczną.

Nadzór nad przebiegiem Konkursu sprawowała Kapituła, której członkowie odwiedzali wszystkich nominowanych, aby następnie wybrać laureatów. Przewodniczącym Kapituły jest Waldemar Trelka, starosta radomski, a jej członkami: radna powiatu Agnieszka Pasek, przewodnicząca Komisji Rozwoju Powiatu, Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu, kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Radomiu, Katarzyna Wielocha, wiceprezes Izby Przemysłowo-Handlowej Ziemi Radomskiej, dr Elżbieta Siek, wykładowca Uniwersytetu Humanistyczno – Technologicznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu oraz Mariusz Strzecha, prezes Towarzystwa Biznesowego Radomskiego, właściciel firmy Koordynacja, jeden z laureatów poprzednich edycji Konkursu. Agnieszka Pasek:

Nagrody wręczali m.in. poseł MArek Suski i Jan Mazurkiewicz z Enei Wytwarzanie:

Patronem medialnym gali było Radio Plus Radom.