Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: święci Apostołowie Piotr i Paweł
Dziś jest: Środa, 29 czerwca 2022

Mazowsze

Województwo mazowieckie: 10 milionów na renowację zabytków, również sakralnych

czwartek, 31 marca 2022 13:20 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera
Radosław Mizera

10 mln zł na przeznaczył Samorząd Województwa Mazowieckiego na renowację zabytków, również sakralnych. Maksymalna kwota dotacji wynosi 250 tys. zł i może stanowić do 50 proc. nakładów koniecznych na wykonanie prac. Właśnie ruszył nabór do programu „Mazowsze dla zabytków”.

O środki na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy mazowieckich zabytkach można ubiegać się do 19 kwietnia. W zeszłym roku dofinansowanie otrzymało blisko 150 zabytków w całym województwie. - Dzięki naszemu wsparciu udało się odrestaurować, wyremontować czy poddać konserwacji 150 zabytków w całym województwie mazowieckim. Odnowionych zostało wiele obiektów sakralnych, dworków czy pałaców. Często oprócz dawnego wyglądu, zyskały też nowe funkcje. Dlatego zachęcam do składania wniosków w tegorocznym naborze - powiedział marszałek Adam Struzik.

O dofinansowanie może wystąpić każdy, kto jest właścicielem bądź posiadaczem zabytku wpisanego do rejestru zabytków województwa mazowieckiego. Wicemarszałek Rafał Rajkowski zwrócił uwagę, że program daje szerokie możliwości wsparcia zabytków, a zainteresowanie nim rośnie. – Po liczbie wniosków widać, że potrzeby są ogromne i nie brakuje tych, którym zależy na zachowaniu naszego dziedzictwa kulturowego i architektonicznego dla przyszłych pokoleń - powiedział Rafał Rajkowski:

Maksymalna kwota dotacji wynosi 250 tys. zł i może stanowić do 50 proc. nakładów koniecznych na wykonanie prac. Wyjątkiem będzie dotacja na zabytek, który posiada wyjątkową wartość historyczną, artystyczną lub naukową albo wymaga przeprowadzenia złożonych prac lub, gdy stan zachowania zabytku wymaga niezwłocznego podjęcia prac. Wówczas kwota dotacji może wynieść nawet do 100 proc. nakładów koniecznych. Ubiegający się o wsparcie może złożyć tylko jeden wniosek. Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Leszek Przybytniak:

Odrestaurowane dwory, pałace czy kościoły, otrzymały certyfikat „Cenny zabytek Mazowsza” i są świadectwem wysokiej wartości artystycznej oraz wielkiej wagi kulturowej i historycznej.

Na Mazowszu dzięki programowi dofinansowania zabytków, prace remontowe i konserwatorskie w ubiegłym roku wykonano w blisko stu kościołach i klasztorach. Renowacji poddano zarówno budynki świątyń, jak i zabytki ruchome, np. zabytkowe organy w Sarnakach i w Mińsku, drewnianą chrzcielnicę z 1726 r. w kościele w Ciepielowie, konstrukcję podtrzymującą dzwon w Kałuszynie, a także ołtarze, ambony, nagrobki, rzeźby, figury świętych, pomniki, obrazy oraz ikony.