Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Josemaría Escrivá de Balaguer, prezbiter
Dziś jest: Niedziela, 26 czerwca 2022

Opoczno

Solarne ławki i infokioski w Drzewicy

czwartek, 21 kwietnia 2022 12:00 / Autor: Marcin Prejs
Fot. Gmina Drzewica
Marcin Prejs

Drzewica staje się coraz bardziej smart. W mieście pojawią się kolejne nowoczesne elementy małej architektury.

W ubiegłym roku na terenie Drzewicy pojawiły się pierwsze ławki solarne wyposażone w ogniwa fotowoltaiczne. Urządzenia umożliwiające ładowanie mobilnych urządzeń elektronicznych zamontowane zostały w okolicach urzędu, na placu Kościuszki oraz przy dworcu autobusowym. Cieszyły się one bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców, stąd pomysł na zakup kolejnych tego typu urządzeń. Będzie to możliwe dzięki unijnemu projektowi „Budowa innowacyjnej infrastruktury turystycznej w Drzewicy”. Na jego realizację Centrum Aktywności Lokalnej w Drzewicy pozyskało dofinansowanie ze Stowarzyszenia Dolina Pilicy w wysokości 156 tys. 252 zł. Projekt realizowany wspólnie z Gminą Drzewica zakłada zakup i montaż pięciu obiektów infrastruktury turystycznej, w tym innowacyjnych, nowoczesnych i ekologicznych urządzeń „smart city”:

- dwóch infokiosków – totemów multimedialnych – samoobsługowych, interaktywnych urządzeń elektronicznych, które będą pełnić funkcje informacyjno-promocyjne, zapewniając szeroką bazę informacji o atrakcjach turystycznych Gminy Drzewica oraz aktualnościach kulturalnych, sportowych czy społecznych;

- dwóch ławek solarnych, umożliwiających naładowanie mobilnych urządzeń elektronicznych;

- jednej wiaty przystankowej z tablicą zwierająca rozkład jazdy autobusów oraz informacje o atrakcjach turystycznych Gminy Drzewica.

Jak wyjaśnia Dominik Niemirski, zastępca burmistrza Drzewicy, obiekty zlokalizowane zostaną na terenie miasta: przy torze kajakowym na ul. Fabrycznej (ławka solarna i totem multimedialny); przy Urzędzie Miejskim w Drzewicy na ul. Stanisława Staszica (totem multimedialny); przy budynku Regionalnego Centrum Kultury w Drzewicy (ławka solarna) oraz na ulicy Stanisława Staszica przy Osiedlu Bolesława Chrobrego (wiata przystankowa).