Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: bł. Piotr Jerzy Frassati
Dziś jest: Poniedziałek, 04 lipca 2022

Skarżysko-Kamienna

Koncert charytatywny w Skarżyskim MCK

niedziela, 24 kwietnia 2022 13:49 / Autor: Jakub Dębski
Fot. Jakub Dębski
Jakub Dębski

Dzień przed Niedzielą Miłosierdzia (24 kwietnia) na scenie Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku – Kamiennej wystąpiła orkiestra skrzypcowa, soliści operowi oraz tancerze. W trakcie wydarzenia odbyła się również aukcja charytatywna. Pieniądze zebrane z biletów i licytacji zostaną przeznaczone na pomoc Ukrainie.  

Wszystkich gości wchodzących na salę koncertową witał ks. Jerzy Karbownik, kustosz sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej. Każdy z widzów otrzymywał przypinaną żółto – niebieską wstążeczkę, która symbolizuje solidarność z narodem ukraińskim.

- Jako sanktuarium mamy charyzmat miłosierdzia i zawsze staramy się pomagać. Tym bardziej teraz, kiedy nasi sąsiedzi z Ukrainy przeżywają wielkie tragedie – powiedział ks. Jerzy Karbownik.

Biskup Piotr Turzyński podziękował za zaangażowanie i okazanie miłosierdzia dla Ukrainy.

- To bardzo piękna inicjatywa i tych inicjatyw w Polsce jest bardzo wiele. Artyści w Polsce chcą zaśpiewać dla Ukrainy a chrześcijanie w duchu solidarności i miłosierdzia chcą ofiarować kawałek swojego grosza czy rzeczy przeznaczając je na licytacje. To jest konkretna, realna pomoc połączona z kulturą – powiedział Bp Piotr Turzyński.

Marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski popiera inicjatywę organizacji koncertu w celu pomocy Ukrainie.

- Agresja Rosji na Ukrainę wywołała w naszym społeczeństwie niezgodę na tę agresję oraz solidarność z Ukrainą. Ten koncert jest aktem pomocy. Jako województwo i jako Skarżysko mamy kontakty z regionami i miastami na Ukrainie, które potrzebują takiej pomocy – powiedział marszałek Andrzej Bętkowski.

Podczas koncertu odbyła się licytacja darów.

- Wśród licytowanych rzeczy znajdują się m.in. Ikona Matki Boskiej podarowana od premiera Mateusza Morawieckiego, album Jana Pawła II ze znaczkami od arcybiskupa Depo oraz grafika z pałacem prezydenckim od prezydenta Andrzeja Dudy– wylicza Jerzy Kurek, członek komitetu organizacyjnego wydarzenia.

Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku – Kamiennej Grażyna Majewska od pierwszych dni agresji koordynuje zbiórką rzeczy dla osób z Ukrainy.

- Uważam, że każda pomoc jest potrzebna. Zarówno koncert, z którego dochód będzie przeznaczony na pomoc uchodźcom ukraińskim jak i też inne jej formy – powiedziała dyrektor MCK.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Bractwo Matki Bożej Miłosierdzia.