Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: święci Apostołowie Piotr i Paweł
Dziś jest: Środa, 29 czerwca 2022

Mazowsze

Mazowieckie sołectwa ze wsparciem samorządu województwa

środa, 27 kwietnia 2022 08:47 / Autor: Magdalena Król
Magdalena Król

Nowe place zabaw, miejsca rekreacji oraz oświetlenie uliczne - aż 206 sołeckich projektów z 48 gmin subregionu radomskiego i powiatu grójeckiego otrzyma dofinansowanie z budżetu Mazowsza. Wszystko w ramach autorskiego projektu samorządu województwa „Mazowsze dla sołectw 2022”. 

„Mazowsze dla sołectw 2022” to autorski program wsparcia samorządu województwa mazowieckiego, który od samego początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem mazowieckich gmin.

- Ogromną zaletą tego przedsięwzięcia jest fakt, że inwestycje, które mają powstać są typowane przez mieszkańców danych miejscowości. W ten sposób mamy pewność, że są naprawdę potrzebne. To również świetny przykład dobrej współpracy samorządów i mieszkańców - mówi marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

W ramach programu gminy mogły się ubiegać o wsparcie do 10 tys. zł na inwestycje realizowane w poszczególnych sołectwach, m.in. rewitalizację skwerów, instalację paneli fotowoltaicznych, remont obiektów sportowych, rekreacyjnych i turystycznych, zakup wyposażenia do świetlic wiejskich i bibliotek, rozwój twórczości folklorystycznej czy rękodzieła ludowego. W rezultacie wsparcie o łącznej wartości blisko 11,6 mln zł otrzymają aż 1172 projekty.

- Wspieramy mieszkańców w realizacji ich pomysłów. Chcemy w ten sposób pomóc im stworzyć przyjazną przestrzeń, w której będą się nie tylko czuć komfortowo, ale też do której będą chcieli wracać. W tym roku sołectwa będą budować lub doposażać place zbaw, montować oświetlenie uliczne i przystanki autobusowe, budować chodniki, a także kupować sprzęt strażacki i wyposażenie świetlic wiejskich - dodaje Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego.

W subregionie radomskim i powiecie grójeckim dofinansowanych zostanie 206 projektów na kwotę ponad 2 mln zł.