Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: bł. Sancja Szymkowiak, zakonnica
Dziś jest: Czwartek, 18 sierpnia 2022

REGION

Coraz mniej czasu na rozliczenie się z fiskusem

środa, 27 kwietnia 2022 15:34 / Autor: Marcin Prejs
Fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

W tym roku zeznania podatkowe trzeba złożyć do 2 maja.

Czasu na rozliczenie się z fiskusem jest coraz mniej. W tym roku zeznania podatkowe powinniśmy złożyć do 2 maja. Możemy to zrobić na trzy sposoby, przypomina Jolanta Stępień, zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego w Opocznie. – Poprzez usługę Twój e-PIT, e-Deklaracje lub złożyć w formie papierowej – wyjaśnia.

Najprościej jest chyba rozliczyć się przez internet w ramach usługi Twój e-PIT, bo dla wielu z nas zeznania podatkowe będą już tam przygotowane. Chodzi o PIT-37, PIT-38, PIT-28 i PIT-36. Nie dotyczy to jednak osób prowadzących działalność gospodarczą. – Jeżeli chodzi o zeznania PIT-37, jeżeli podatnik nie odrzuci tego zeznania lub nie zaakceptuje, automatycznie wygenerują się one 2 maja – dodaje Jolanta Stępień.

Tak dobrze nie mają jednak podatnicy prowadzący działalność gospodarczą. Oni muszą złożyć zeznania do 2 maja. Za nich system automatycznie się nie rozliczy.

Jak dodaje Jolanta Stępień, od tego roku wprowadzona została specjalna usługa „autozwrot” dla tych wszystkich, którzy składają PIT-37 za pomocą platformy Twój ePIT i mają w swoim zeznaniu wykazaną nadpłatę do 5 tys. zł. Te osoby dostaną zwrot pieniędzy nawet w ciągu kilku dni.

Jeśli ktoś ma kwotę do zapłaty, warto pamiętać, że termin jej wpłaty również upływa 2 maja. Jeśli jednak podatnik nie zaloguje się do systemu Twój e-PIT, urząd skarbowy wyśle do niego zawiadomienie o konieczności wykonania zapłaty.

Jolanta Stępień informuje, że do tej pory do Urzędu Skarbowego w Opocznie wpłynęło około 62 procent zeznań z 34 tysięcy, które powinny tu trafić.

Większość z nas woli się rozliczać z fiskusem drogą elektroniczną. W opoczyńskim urzędzie takie zeznania stanowią 91 procent wszystkich PIT-ów.

Czy pamiętamy o rozliczeniu się z fiskusem, sprawdzał w Kozienicach Kamil Zapora.