Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Piotr Jerzy Frassati
Dziś jest: Poniedziałek, 04 lipca 2022

Przysucha

30 kawalerzystów przemierza szlak majora Hubala. Jutro dotrą do Anielina

piątek, 29 kwietnia 2022 13:18 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Od dwóch dni ponad 30 kawalerzystów uczestniczy w rajdzie „Szlakiem Majora Hubala” - ostatniego żołnierza września 1939 i pierwszego partyzanta drugiej wojny światowej. Trasa Rajdu rozpoczęła się w dworku w Rzucowie, a zakończy przy Szańcu Hubala w Anielinie, gdzie odbędą się uroczyste obchody „Dni Pamięci o Majorze Hubalu”.

W konnym rajdzie uczestniczy 30 osób reprezentujących różne organizacje wojskowe i patriotyczne. Wśród nich Mariusz Komorowski, prezes Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Hubala. Rajd odbywa się po raz trzynasty i zawsze w okolicach śmierci słynnego partyzanta – majora Henryka Dobrzańskiego. Celem Rajdu jest upamiętnianie miejsc walki oddziału Majora Hubala oraz spotkania z mieszkańcami miejscowości, które udzielały pomocy oddziałowi w walce z niemieckim okupantem.

W bieżącym roku przypada 125. rocznica urodzin mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, który całe swoje życie związał ze służbą wojskową, czynnie uczestnicząc w walkach, zarówno podczas I, jak i II wojny światowej. Czynem, który wsławił go w historii polskiego ruchu oporu, była jego decyzja o kontynuacji walk po ogłoszeniu kapitulacji Warszawy we wrześniu 1939 r. Wraz z Oddziałem Wydzielonym Wojska Polskiego do 25 czerwca 1940 r. prowadził na ziemi przysuskiej, świętokrzyskiej i opoczyńskiej walki partyzanckie, oczekując ofensywy francusko-angielskiej. Działalność oddziału „Hubala” była jawną i skuteczną demonstracją patriotyczną.