Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci Pierwsi Męczennicy Świętego Kościoła Rzymskiego
Dziś jest: Czwartek, 30 czerwca 2022

Skarżysko-Kamienna

Na Manhattanie w Skarżysku powstanie plac Centrum

środa, 11 maj 2022 09:37 / Autor: Jakub Dębski
Źródło: UM Skarżysko-Kamienna
Jakub Dębski

Pod koniec ubiegłego roku targowisko Manhattan w Skarżysku – Kamiennej zostało zamknięte. W miejscu po nim powstanie plac Centrum. Będzie to miejsce spotkań, odpoczynku i rekreacji.

Plac Centrum powstanie pomiędzy ulicami: Niepodległości, Sokolą, Tysiąclecia i Leśną. Prezydent Skarżyska-Kamiennej, Konrad Krönig zapowiada jak będzie wyglądała nowa wizytówka miasta.

– Chcemy tchnąć nowe życie w ten zdegradowany teren w centrum naszego miasta. Przedstawiamy Państwu naszą propozycję, która zakłada stworzenie kameralnej zieleni miejskiej z miejscami do wypoczynku, liczne kawiarenki z ogródkami, plac z fontanną oraz dwa okazałe budynki. W pierwszym z nich może zostać umiejscowiona nowoczesna przestrzeń szkoleniowa, restauracyjna, usługowa i biurowa, drugi to budynek wielofunkcyjny służący szeroko pojętej rekreacji i rozrywce, w którym znajdzie się miejsce np. na zespół fitness czy odnowę biologiczną – powiedział prezydent Skarżyska-Kamiennej, Konrad Krönig.

Gmina Skarżysko – Kamienna jest właścicielem ok 55% terenu po dawnym Manhattanie, co stanowi 0,9484 ha. Reszta należy do: osób fizycznych (0,4089 ha), Skarbu Państwa (0,1531 ha), są współwłasnością gminy i osób fizycznych (0,1168 ha); znajduje się tam również obszar objęty postępowaniem zwrotowym, w którym procedura nadal trwa (0,0481 ha).

Andrzej Brzeziński, zastępca prezydenta Skarżyska-Kamiennej informuje jakie są sposoby sfinansowania inwestycji. – Wraz z opracowaniem koncepcji analizowaliśmy też możliwości sfinansowania tego przedsięwzięcia. Opcji jest kilka, od przedsięwzięcia finansowanego w 100% przez gminę, poprzez przeprowadzenie procedury partnerstwa publiczno-prywatnego, po sprzedaż terenu, by inwestycję mogli przeprowadzić prywatni inwestorzy. Na chwilę obecną analizujemy każdą z tych form realizacji inwestycji – powiedział Andrzej Brzeziński.

Według koncepcji władz miasta Plac Centrum zakłada: strefę zieleni miejskiej, ogródki przy lokalach gastronomicznych, plac miejski z fontanną, dwa budynki wielofunkcyjne i podziemne parkingi.