Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
TRANSMISJA MSZY ŚW.
Radio Plus Radom
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Wspomożycielka Wiernych
Dziś jest: Wtorek, 24 maja 2022

Kozienice

Kozienice pamiętają o Marszałku Piłsudskim

czwartek, 12 maj 2022 19:23 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Dzisiaj przypada 87 rocznica śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego. Pod pomnikiem niepodległości w Kozienicach mieszkańcy miasta w symboliczny sposób upamiętnili honorowego obywatela Kozienic. 

Dzisiejsze spotkanie pod pomnikiem zostało zainicjowane przez Związek Piłsudczyków Oddział w Kozienicach. Kwiaty pod pomnikiem, w którym utrwalony jest wizerunek Józefa Piłsudskiego złożyli przedstawiciele gminy i powiatu kozienickiego, Piłsudczycy oraz inni mieszkańcy Kozienic, którzy pamiętali o dzisiejszej rocznicy. Jak powiedział sekretarz Związku Piłsudczyków w Kozienicach Marek Gozdera - kozieniczanie pamiętają o Marszałku, bo on pamiętał o Kozienicach:

Niewiele mieszkańców Kozienic jest świadoma, że Józef Piłsudski jest honorowym obywatelem ich miasta. Dlatego Związek Piłsudczyków w Kozienicach będzie wnioskował do rady miejskiej, aby na ścianie urzędu miejskiego umieścić tablicę przypominającą o tym fakcie:

Józef Piłsudski był wybitnym mężem stanu, współtwórcą odzyskania przez nasz kraj niepodległości w 1918 roku, pierwszym w historii Marszałkiem Polski (w 1920 roku) oraz 2-krotym Premierem Polski (w latach: 1926-1928 i 1930). Jego postać wywarła decydujący wpływ na kształt polityki wewnętrznej i zagranicznej II Rzeczpospolitej. Jego śmierć 12 maja 1935 roku poruszyła głęboko wszystkich Polaków.