Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Licheńska
Dziś jest: Sobota, 02 lipca 2022

Mazowsze

Już po zimnych ogrodnikach. Ale przymrozki mogą wystąpić!

poniedziałek, 16 maj 2022 13:32 / Autor: Magdalena Król
fot. starchim01/pixabay.com.
Magdalena Król

Za nami zimni ogrodnicy, czyli nagłe ochłodzenie. Jednak w tym roku zimna Zośka, się opóźniła, bo synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiadają przymrozki we wtorek i środę. 

Zimni ogrodnicy - św. Pankracy, św. Serwacy i św. Bonifacy oraz św. Zofia, - to nic innego, jak zjawisko klimatyczne występujące na obszarze Europy Środkowej, w tym Polski. Właśnie podczas zimnych ogrodników dochodzi do napływu powietrza polarnego, co może skutkować wyraźnym spadkiem temperatury, a nawet przymrozkami. Okres, w którym mogą pojawić się niebezpieczne dla roślin przymrozki zaczyna się 12 maja, a kończy zimną Zośką, czyli 15 maja.

Jednak w tym roku zimna Zośka się opóźniła, bo w województwie mazowieckim synoptycy IMGW zapowiadają przymrozki we wtorek i w środę. Mają przed nimi wydać żółty alert. A jak należy zabezpieczyć uprawy przed przymrozkami?

- Warto przykryć uprawy agrowłókniną, oczywiście musi być ona odpowiednia - biała o grubości P23. Najlepiej rozkładać ją wieczorem, kiedy temperatura jeszcze jest dodatnia - mówi Agnieszka Janiec, Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego oddział w Radomiu.