Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
SEDNO SPRAWY PLUS
Jacek Prusinowski
Patron dnia: św. Ireneusz, biskup i męczennik
Dziś jest: Wtorek, 28 czerwca 2022

REGION

Poprawna segregacja śmieci kluczem do czystej planety

piątek, 20 maj 2022 09:08 / Autor: Newsroom
Newsroom

(artykuł sponsorowany)

Ludzkość z roku na rok produkuje coraz więcej śmieci. Mamy też rosnące problemy z ich przechowywaniem i utylizacją. W dodatku, na produkcję odpadów marnujemy bardzo duże ilości zasobów. Dlatego tak ważne jest, aby zacząć je odzyskiwać.

Pierwszym etapem na długiej drodze do czystości jest poprawna segregacja śmieci.
Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

Na czym polega segregacja śmieci?

Segregacja odpadów komunalnych składa się z kilku etapów. Pierwszy z nich następuje już w naszym domu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami odpady komunalne produkowane przez gospodarstwa domowe, powinny być wstępnie segregowane na frakcje. Najczęściej stosowany jest podział na:
• metale i tworzywa sztuczne (pojemniki mają kolor żółty i są oznaczone jako “metale i tworzywa sztuczne”) - plastikowe butelki po napojach, nakrętki, opakowania po chemii gospodarczej, kosmetykach, plastikowe opakowania po produktach spożywczych, plastikowe torebki, worki, reklamówki i inne folie, plastikowe koszyczki po owocach i innych produktach, aluminiowe puszki, puszki z blachy stalowej, złom żelazny i metale kolorowe, metalowe kapsle z butelek, zakrętki słoików i innych pojemników, folia aluminiowa, kartoniki po mleku i napojach. Do tego pojemnika nie powinny trafić: strzykawki, wenflony i inne artykuły medyczne, odpady budowlane, nie opróżnione opakowania po lekach i farbach, lakierach i olejach,
zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzętu elektroniczny.
• papier (kolor niebieski, oznaczone jako “papier”) - opakowania z papieru lub tektury, gazety i czasopisma, katalogi, prospekty, foldery, papier szkolny i biurowy, książki i zeszyty, torebki i worki papierowe, papier pakowy. Do pojemnika z papierem nie powinno się wrzucać: papieru mocno zabrudzonego,
powlekanego folią i kalki, kartonów po mleku i napojach, pieluch jednorazowych i innych materiałów higienicznych, worków po nawozach, cemencie i innych materiałach budowlanych, tapet.
• szkło (kolor zielony, oznaczenie “szkło”) - butelki i słoiki szklane, butelki po napojach alkoholowych, szklane opakowania po kosmetykach. Nie wrzucamy tutaj: szkła żaroodpornego, ceramiki, doniczek, fajansu i porcelany, zniczy z zawartością wosku, żarówek i świetlówek, szkła kryształowego, reflektorów, nie opróżnionych opakowań po lekach, olejach, rozpuszczalnikach, termometrów i strzykawek, monitorów i lamp telewizyjnych, szyb okiennych i zbrojonych, szyb samochodowych, luster i witraży.
• odpady biodegradowalne (kolor brązowy, oznaczenie “bio”) - gałęzie drzew i krzewów, liście, kwiaty i skoszona trawa, trociny i kora drzew, owoce, warzywa itp., niezaimpregnowane drewno, resztki jedzenia, odpadki warzywne. Do tego pojemnika nie należy wrzucać: kości zwierząt, mięsa, oleju jadalnego, drewna impregnowanego, płyt wiórowych i MDF, leków, odchodów zwierząt, popiołu z węgla kamiennego.
• odpady zmieszane (kolor czarny, oznaczenie “zmieszane”) - do odpadów zmieszanych należy wrzucać to, czego nie można odzyskać i co nie powinno trafić do pojemników na surowce wtórne. Nie wolno wrzucać tutaj odpadów niebezpiecznych: baterii, akumulatorów, lekarstw, odpadów medycznych, świetlówek, opakowań po środkach ochrony roślin, elektrośmieci, odpadów gabarytowych.

Dodatkowo można jeszcze wyróżnić dodatkowe frakcje - odpadów, których nie należy wyrzucać do zwykłych pojemników. Są to:

• baterie - wrzucamy je do specjalnych pojemników w sklepach lub do punktów selektywnej zbiórki odpadów.
• elektrośmieci - możemy je oddać w sklepie przy zakupie nowego urządzenia, lub dostarczyć do punktów zbiórki zużytego sprzętu elektronicznego.
• odpady wielkogabarytowe - są odbierane przez służby po odpowiednim zgłoszeniu lub w określonych odstępach czasu.
• przeterminowane leki - możemy je dostarczyć do specjalnie oznaczonych aptek.

Przy tak dużej liczbie frakcji segregacja domowa wydaje nam się skomplikowana i czasochłonna, jednak z czasem można ją opanować. Bardzo pomocne w tym są odpowiednie pojemniki, które możemy kupić między innymi w Internecie (np, https://www.ajprodukty.pl/przemysl-i-magazyn/sprzatanie-i-gospodarka-odpadami/segregacja-odpadow/kosze-do-recyklingu).

Segregacja odpadów wielkogabarytowych

Odbiór odpadów wielkogabarytowych jest trudną sprawą. Często są to rzeczy ciężkie, które niełatwo dostarczyć do punktu odbioru odpadów. Są też zwykle zbyt duże, aby wrzucić je do odpowiedniego pojemnika na odpady. Na szczęście z pomocą przychodzą nam służby zajmujące się odbiorem odpadów komunalnych. Najczęściej wyznaczany jest jeden dzień w miesiącu, kiedy odpady wielkogabarytowe możemy dostarczyć pod nasz śmietnik, a zostaną one odebrane przez pracowników zakładu oczyszczania miasta. W wielu miejscowościach istnieje też opcja zamówienia odbioru odpadów wielkogabarytowych, jeżeli mamy ich dużą ilość. W ostateczności istnieją też prywatne firmy, które pomagają w utylizacji tych odpadów.

Jeżeli odpad wielkogabarytowy należy do kategorii elektrośmieci, możemy również wykorzystać fakt, że sklep w którym kupujemy nowy produkt (np. lodówkę), ma obowiązek odbioru od nas starego urządzenia bezpłatnie.

Metale i tworzywa sztuczne jako ważna frakcja w segregacji odpadów komunalnych

Tworzywa sztuczne i metale, to jedna z najważniejszych frakcji w segregacji odpadów. Jest ich najwięcej, a dodatkowo w znakomitej większości nie są biodegradowalne, czyli zostają w środowisku na dziesiątki, a często setki i tysiące lat. Dodatkowo, w dużym stopniu mają zdolność do recyklingu, czyli można je przetworzyć i wykorzystać ponownie. Dlatego warto dbać o ich prawidłową segregację i nie wrzucanie tej frakcji do odpadów zmieszanych. Dzięki temu unikniemy nadmiaru plastiku w środowisku, który skutkuje między innymi wyspami śmieci na oceanach, czy wszechobecnym mikroplastiku, który później spożywają i wdychają żywe organizmy, w tym ludzie. 

(artykuł sponsorowany)