Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
SEDNO SPRAWY PLUS
Jacek Prusinowski
Patron dnia: św. Ireneusz, biskup i męczennik
Dziś jest: Wtorek, 28 czerwca 2022

REGION

Leśnicy podsumowali szkodnictwo leśne w 2021 roku

piątek, 27 maj 2022 15:19 / Autor: Magdalena Król
fot. Edyta Nowicka
Magdalena Król

10 maja w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym im. red. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku odbyła się narada Straży Leśnej podsumowująca efektywność zwalczania szkodnictwa leśnego na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów
Państwowych w Radomiu w 2021 roku.

Podczas corocznej narady omówiono aktualne problemy związane ze szkodnictwem w lesie tj. bezprawnym korzystaniem z lasu, kłusownictwem, kradzieżą i niszczeniem mienia, kradzieżami drewna oraz efektywnością zwalczania szkodnictwa leśnego w skali Radomskiej Dyrekcji Lasów Państwowych.

W nadleśnictwach RDLP w Radomiu pracuje 74 strażników leśnych. Do ich zadań należy m.in. zwalczanie przestępstw i wykroczeń w zakresie szkodnictwa leśnego i ochrony przyrody oraz wykonywanie innych zadań w zakresie ochrony mienia, a także szeroko rozumiana edukacja społeczeństwa.

- Najczęściej popełnianym wykroczeniem na terenie nadleśnictw nadzorowanych przez RDLP w Radomiu było bezprawne korzystanie z lasu tj. niedozwolone wjazdy do lasu, obłamywanie gałęzi, pozyskiwanie mchu, zaśmiecanie i zanieczyszczanie lasu, puszczanie psa bez smyczy, czy stwarzanie zagrożenia pożarowego. To o 470 więcej przypadków niż w 2020 roku, straż leśna wykryła przy tym 1359 sprawców (o 589 więcej niż w 2020 roku). Analizie poddano lata 2016-2021. Satysfakcjonującą informacją jest przede wszystkim spadek liczby przypadków kradzieży drewna w 2021 roku - mówi Edyta Nowicka, rzecznik Lasów Państwowych.

Straż leśna w nadleśnictwach nadzorowanych przez RDLP w Radomiu podjęła 558 wspólnych działań przeprowadzonych m.in. z policją, Inspekcją Transportu Drogowego, Państwową Strażą Łowiecką oraz innymi służbami.

To własnie strażnik leśny wykonuje jeden z zawodów, dzięki któremu możemy się czuć bezpiecznie w lesie. Zazwyczaj spacerując po terenach różnych nadleśnictw trudno spotkać leśniczego. A dlaczego? Czym się zajmują oprócz pilnowaniem naszego bezpieczeństwa i porządku w lesie?