Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Tomasz Apostoł
Dziś jest: Niedziela, 03 lipca 2022

REGION

W Zwoleniu pielęgnują pamięć o Niezłomnych

niedziela, 12 czerwca 2022 20:32 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

W najbliższą środę 15 czerwca minie 76 lat od zbrojnego starcia między partyzantami antykomunistycznego Związku Zbrojnej Konspiracji dowodzonymi przez Franciszka Jaskulskiego „Zagończyka”, a żołnierzami Armii Czerwonej. Natomiast już dzisiaj mieszkańcy Zwolenia, w okolicach którego doszło do bitwy, wzięli udział w uroczystościach patriotycznych upamiętniających bohaterów, którzy oddali życie za wolną Ojczyznę.

Żołnierze Wyklęci stoczyli jedną z największych bitew pod Zwoleniem nieprzypadkowo, co podkreśla prof. Marek Wierzbicki z Instytutu Pamięci Narodowej:

Uroczystości rozpoczęły się na cmentarzu w Zwoleniu gdzie władze państwowe, samorządowe oraz stowarzyszenia złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze. To samo miało miejsce pod Ścianą Straceń w Zwoleniu gdzie w 1944 roku hitlerowcy zamordowali żołnierzy Armii Krajowej i osoby cywilne. O godzinie 17:00 w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego odprawiona została msza w intencji ojczyzny i poległych bohaterów. Przewodniczył jej biskup Piotr Turzyński, który podkreślił że obrona Ojczyzny to nie tyle prawo co obowiązek:

Po mszy w zwoleńskim kinie "Świt" mogliśmy obejrzeć bogaty program artystyczny. Na początku Przemysław Bednarczyk zaprezentował autorską animację "Historia Bitwy pod Zwoleniem". Jak przyznaje reżyser, w swojej twórczości filmowej często wraca do wydarzeń, które miały miejsce w okolicach Zwolenia niedługo po zakończeniu II wojny światowej:

Następnie wysłuchaliśmy koncertu rapera Tadka, czyli Tadeusza Polkowskiego, który w swojej twórczości również inspiruje się historią Polski, w tym sylwetkami Żołnierzy Niezłomnych:

Przed zgromadzoną publicznością zaprezentował się również duet sióstr Glafiry i Anastasii Kruk z Białorusi:

W zwoleńskich uroczystościach wziął udział poseł Marek Suski, którego cieszyła obecność młodego pokolenia zainteresowanego powojenną historią Polski:

W organizację dzisiejszych uroczystości zaangażowała się Enea Wytwarzanie. Mówi wiceprezes spółki Jan Mazurkiewicz:

15 czerwca 1946 roku doszło do zbrojnego starcia między partyzantami antykomunistycznego Związku Zbrojnej Konspiracji a żołnierzami Armii Czerwonej. Podkomendni Franciszka Jaskulskiego „Zagończyka” planowali rozbicie więzienia Urzędu Bezpieczeństwa w Kozienicach. Cel nie został osiągnięty, a bitwa pozostała nierozstrzygnięta.