Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Tomasz Apostoł
Dziś jest: Niedziela, 03 lipca 2022

Opoczno

Premier Mateusz Morawiecki w Opocznie

piątek, 17 czerwca 2022 18:42 / Autor: Marcin Prejs
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Mateusz Morawiecki mówił w Opocznie o rekordowych pieniądzach, które trafiły do powiatu opoczyńskiego. Przedstawił także działania rządu łagodzące skutki kryzysu.

Spotkanie przeprowadzone zostało w budynku opoczyńskiego starostwa. Tu szefa rządu wspólnie ze starostą Marcinem Baranowskim przywitał poseł Robert Telus. – Panie premierze, jest pan w pięknym mieście – mówił poseł. Nawiązał do bogatych tradycji ludowych regionu opoczyńskiego oraz przemysłu ceramicznego, który tu od lat się rozwija.

Robert Telus dziękował także za pieniądze, które region opoczyński pozyskuje na różnego rodzaju inwestycje. Jak mówił poseł, tylko w ciągu ostatnich dwóch, trzech lat tych pieniędzy trafiło tutaj grubo ponad 200 mln. – Takich środków dla regionu opoczyńskiego nie było w historii nigdy – mówił. Podkreślał, że dzięki takiemu wsparciu również Polska powiatowa może się rozwijać.

Premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że dzięki pieniądzom z Polskiego Ładu przy opoczyńskim szpitalu wybudowany będzie nowoczesny blok operacyjny. Jak podkreślił, pieniądze przekazywane lokalnym samorządom wpisują się w politykę wyrównywania szans. Dzięki nim mogą rozwijać się także tak małe ośrodki jak Opoczno.

Mateusz Morawiecki mówił także o problemach i obawach wynikających z kryzysu gospodarczego, inflacji i wysokich cen surowców. Przedstawił działania rządu zmierzające do złagodzenia ich skutków. Chodzi m.in. o obniżony VAT na żywność, dodatki osłonowe, niższą cenę węgla przed sezonem grzewczym, obniżkę podatku PIT, „wakacje kredytowe bez odsetek” oraz interwencję na rynku nawozów. Jednak jak zauważył premier, „inflacja nie odejdzie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.”

Premier powiedział również, że kryzys też nie będzie trwał wiecznie. – I mam nadzieję, że Putin nie będzie trwał wiecznie. Mam nadzieję, że wojna będzie niedługo, za jakiś czas, wygrana, że Ukraina obroni swoją suwerenność, bo broni tam również naszej suwerenności – podkreślał Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślił, że Polska od początku wojny wspiera Ukrainę. – Dawno albo nigdy nie mówiło się o Polsce tak dobrze, i to we wszystkich językach świata, jak dzisiaj – podkreślał.

Podczas spotkania był także czas na zadawanie pytań premierowi przez mieszkańców. Ci pytali m.in. o sytuację osób niepełnosprawnych, służbę zdrowia i budownictwo mieszkaniowe. Głos zabrał także Stanisław Tępiński, założyciel Ceramiki Paradyż, który mówił o prowadzonych przez firmę inwestycjach wspartych pieniędzmi zewnętrznymi.