Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Tomasz Apostoł
Dziś jest: Niedziela, 03 lipca 2022

REGION

Dlaczego szczoteczka soniczna jest lepsza od manualnej?

czwartek, 23 czerwca 2022 14:07 / Autor: Newsroom
Newsroom

(artykuł sponsorowany)

Choć wciąż, ze względów finansowych, największą popularnością wśród osób czyszczących zęby cieszą się szczoteczki manualne, to urządzenia soniczne możemy spotkać w coraz większej liczbie domów. Jak działają oba rodzaje szczoteczek? Czym się różnią? Która z nich jest lepsza – soniczna czy manualna? W jakich aspektach przewagę ma ta pierwsza? Zastanawiasz się, czy warto wymienić swój manualny model na ten soniczny? Zachęcamy do lektury naszego artykułu.

Szczoteczka soniczna swoje działanie opiera na technologii fal dźwiękowych. Charakterystyczne dla szczotkowania zębów tym typem urządzenia jest zjawisko kawitacji. Polega na łączeniu się ze sobą cząstek pasty i śliny. Powstałe w wyniku tego mikrobąbelki docierają do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej, skutecznie je oczyszczając. Szczoteczka soniczna pracuje na dużo wyższych częstotliwościach niż szczoteczki rotacyjne. Jej działanie jest bezpieczne dla dziąseł, gdyż ryzyko ich podrażnienia, a w konsekwencji – krwawienia, jest naprawdę małe. Urządzenie wykorzystuje w swojej pracy wibracje oraz ruchy wymiatające – uważane przez specjalistów za nieinwazyjne i najmniej szkodliwe dla szkliwa zębowego. Posiada podłużną główkę wymienną.

Jak działa szczoteczka manualna?

To pierwszy wymyślony przez człowieka rodzaj przyrządu do oczyszczania zębów. Składa się z główki czyszczącej w kształcie prostokąta oraz z trzonka, które są ze sobą połączone na stałe. Jak sama nazwa wskazuje, szczoteczkę wprawia się w ruch za pomocą dłoni. Ważne w jej przypadku jest zastosowanie odpowiednich technik szczotkowania, aby skutecznie oczyścić zęby i zminimalizować ryzyko podrażnienia dziąseł. Pamiętaj, aby nie przyciskać szczoteczki zbyt mocno do powierzchni szkliwa, jeśli nie chcesz go uszkodzić.

Prędkość pracy szczoteczek

Szczoteczka soniczna wprawiana jest w ruch dzięki znajdującemu się w jej rękojeści silniczkowi elektrycznemu. To wpływa na wytwarzanie nawet 96 000 pulsacji w ciągu minuty pracy. Taka prędkość pozwala na precyzyjne oczyszczanie jamy ustnej nawet w trudno dostępnych miejscach, np. przestrzeniach międzyzębowych. Szczoteczka soniczna regeneruje dziąsła i działa na nie kojąco.
Za prędkość pracy szczoteczki tradycyjnej odpowiada siła naszych własnych dłoni. Badania potwierdzają, że stosując ten rodzaj szczoteczki, wykonujesz około 300 ruchów w trakcie minuty. Trudną sztuką jest wyczyszczenie za jej pomocą zębów tylnych – „szóstek” i „siódemek”.

Programy i funkcje szczoteczek

Producenci szczoteczek sonicznych często wyposażają je w kilka programów pracy o różnym przeznaczeniu. Wśród nich możemy wyróżnić następujące: do codziennego szczotkowania, do delikatnego szczotkowania, do wybielania, do oczyszczania aparatu ortodontycznego, masażu dziąseł, czyszczenia języka itd. Przykłady tego typu produktów znajdziemy w sklepie stomatologicznym denthelp.pl Do każdego z trybów można dobrać również odpowiednią końcówkę czyszczącą. Co zaś tyczy się dodatkowych funkcji szczoteczek sonicznych, także w tym przypadku wybór jest dość spory. Urządzenia soniczne mogą posiadać: czasomierze, czujniki kontroli nacisku, wskaźniki zużycia włosia czy możliwość połączenia z aplikacją w smartfonie. Wszystkie wspomniane funkcje zwiększają nie tylko komfort użytkowania szczoteczki, ale też jej cenę.
Szczoteczki manualne nie posiadają programów pracy ani dodatkowych funkcji. W ich przypadku nie można również wymienić główki czyszczącej. Przy zakupie takiego modelu warto zwrócić uwagę na układ oraz grubość włókien. To właśnie w głównej mierze od nich zależy przeznaczenie szczoteczki. Te z grubym włosiem najbardziej nadają się do stosowania wraz z pastą wybielającą, a te z miękkim – do zębów z nadwrażliwością.

Wytrzymałość i cena szczoteczek

W obu przypadkach należy dokonać wymiany w podobnym czasie. W szczoteczkach sonicznych będzie ona dotyczyła jedynie końcówki czyszczącej, a w szczoteczkach manualnych – całego przyrządu. Wymiana powinna nastąpić po upływie około trzech miesięcy z uwagi na zużywające się włókna.
Cena to prawdopodobnie jedyne kryterium, w którym szczoteczki tradycyjne mają przewagę na urządzeniami sonicznymi. Cena tych pierwszych to zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za najlepsze modele, natomiast cena tych drugich waha się od 200 do nawet 1000 złotych.

(artykuł sponsorowany)