Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Innocenty XI, papież
Dziś jest: Piątek, 12 sierpnia 2022

Opoczno

O opoczyńskich inwestycjach i nie tylko

wtorek, 05 lipca 2022 16:52 / Autor: Marcin Prejs
Marcin Prejs

W audycji Gmina Opoczno na Fali mówiliśmy, ile wniosków złożyli mieszkańcy do tegorocznego budżetu obywatelskiego, dlaczego nie uruchomione zostało kąpielisko nad zalewem oraz co znalazło się w nowym biuletynie informacyjnym wydanym przez samorząd.

Aż 21 wniosków zgłoszonych zostało w ramach trzeciej edycji budżetu obywatelskiego w Opocznie. Jak mówił zastępca burmistrza Tomasz Łuczkowski, mieszkańcy gminy najczęściej wnioskowali o doposażenie placów zabaw i boisk przyszkolnych. – Ale mamy także projekty związane z oświetleniem ulic, jest również przejście dla pieszych, siłownia zewnętrzna. Duży projekt to lodowisko lub tężnia solankowa. Są też różne zadania związane z naszyli pupilami, czyli psami, kotami, ale również szkolenie z pierwszej pomocy czy książkomat – wyliczał Tomasz Łuczkowski. Jak wyjaśnił, obecnie zgłoszone projekty są sprawdzane pod względem formalnym. Te, które przejdą pozytywnie weryfikację, będą dopuszczone do głosowania. To ma rozpocząć się w połowie sierpnia.

W audycji Gmina Opoczno na Fali Tomasz Łuczkowski mówił również o przeprowadzonej inwentaryzacji opoczyńskich cmentarzy. Pozyskane dane udostępnione zostały w internecie, dzięki czemu mieszkańcy mają do nich dostęp za pomocą specjalnej strony www.mogily.pl. Strona udostępnia m.in. mapy cmentarzy, lokalizacje poszczególnych grobów oraz wyszukiwarkę, dzięki której szybko można zlokalizować miejsce pochówku konkretnej osoby.

Ukazał się biuletyn informacyjny „Opoczno 2.0 - Nowe Otwarcie”. Publikacja przedstawia m.in. najważniejsze zadania wykonywane przez miejscowy samorząd w tej kadencji. Tytuł biuletynu zaczerpnięty został z programu realizowanego przez Gminę Opoczno w ramach funduszy norweskich. – Ale w biuletynie znajdziemy nie tylko inwestycje i zadania związane z realizację tego projektu, ale wszystkie, które od początku kadencji wykonaliśmy, zarówno te duże, jak i małe. Chcemy, żeby mieszkańcy o nich wiedzieli – mówił Tomasz Łuczkowski. Jak wyjaśnił, bezpłatny biuletyn dostępny jest we wszystkich gminnych jednostkach oraz u sołtysów. By mieszkańcy wiedzieli, co dzieje się na terenie gminy, samorząd będzie wydawał kolejne tego typu publikacje.

Gmina Opoczno w tym roku nie zdecydowała się na uruchomienie kąpieliska. Jak mówił na antenie Radia Plus Radom Tomasz Łuczkowski, powodem jest zbliżająca się realizacja inwestycji w tym miejscu. Chodzi o projekt „Opoczno - Zalew pełen energii”. – Już na dniach przekazujemy jako plac budowy otoczenie zalewu – wyjaśniał zastępca burmistrza. W ramach projektu powstanie ścieżka pieszo-rowerowa łącząca zalew z centrum miasta. Dodatkowo nad samym zalewem wybudowane zostaną pawilony gastronomiczny, handlowy i socjalny, będzie altana z ławkami, stołem oraz miejscem na palenisko, prysznic plażowy, siłownia zewnętrzna oraz plac zabaw w kształcie statku.

Na koniec audycji Tomasz Łuczkowski poinformował o zbliżających się imprezach plenerowych. Po pikniku Eko Opoczno miejscowy samorząd przygotowuje się do organizacji: Festiwalu Płytki Ceramicznej, Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego oraz dożynek. Pierwsza z tych imprez odbędzie się 20 sierpnia. Oprócz stoisk przygotowanych przez największych producentów ceramicznych tego dnia nie zabraknie także koncertów. W Opocznie będzie można usłyszeć Natalię Szroeder oraz Organka. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny, którego gospodarzem będzie Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Opoczyńskiej „Tramblanka” przeprowadzony zostanie w dniach 31 sierpnia - 3 września. Z kolei 4 września w Opocznie odbędą się dożynki. O tych wszystkich wydarzeniach mówił w audycji Gmina Opoczno na Fali Tomasz Łuczkowski, zastępca burmistrza Opoczna. Posłuchaj całej audycji Gmina Opoczno na Fali: