Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Jacek, prezbiter
Dziś jest: Środa, 17 sierpnia 2022

REGION

Uczą się medycy od Amerykanów

wtorek, 12 lipca 2022 10:05 / Autor: Magdalena Król
fot. WOT
Magdalena Król

Uczą się udzielania pomocy rannym na polu walki. Żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej biorą udział w kursie Combat Medic prowadzonym przez instruktorów Gwardii Narodowej Stanu Illinois.

Jak właściwie udzielać pomocy na polu walki w sytuacji, kiedy poszkodowanych jest wielu? Odpowiedź między innymi na to pytanie uzyskali kursanci drugiego modułu szkolenia prowadzonego przez instruktorów z Gwardii Narodowej Stanu Illinois i Centrum Szkolenia WOT w Ciechanowie.

Podczas pięciodniowego szkolenia terytorialsi uczą się, jak udzielać pomocy rannemu. Poznają zasady wykrywania i tamowania masywnych krwotoków, czyli jednej z najczęstszych przyczyn śmierci na polu walki. Ponadto amerykańscy instruktorzy uczą zaopatrywania ran klatki piersiowej i odbarczenia odmy płucnej, czy też sprawdzania drożności dróg oddechowych.

- Kurs wykracza daleko poza cywilne szkolenie z pierwszej pomocy. Uczymy się zagadnień związanych z urazami najczęściej występującymi na polu walki. Kurs zawiera dwa moduły - część teoretyczną i praktyczną, z naciskiem właśnie na zajęcia praktyczne. Uważam, że każdy z nas ze szkolenia wyniósł ogrom wiedzy, która będzie przydatna na dalszych etapach naszej służby - mówi jedna z uczestniczek kursu z ramienia 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, kpr. Ewelina Stępień.

Szkolenie z medycyny taktycznej COMBAT MEDIC jest kolejnym (po szkoleniu operatorów ppk JAVELIN i przed szkoleniem snajperów) modułem szkoleń organizowanym przez Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej we współpracy z instruktorami Gwardii Narodowej Stanu Illinois. Kursy potrwają do końca sierpnia bieżącego
roku, a udział w nich weźmie łącznie ponad 800 terytorialsów z Brygad Obrony Terytorialnej z całej Polski.