Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: bł. Sancja Szymkowiak, zakonnica
Dziś jest: Czwartek, 18 sierpnia 2022

REGION

Polscy producenci papryki skontrolują rynek warzyw wraz z konsumentami

czwartek, 04 sierpnia 2022 13:23 / Autor: Radosław Mizera
foto: congerdesign/pixabay
Radosław Mizera

Rolnicy z tzw. "zagłębia paprykowego" uruchomili specjalną infolinię pod numerem 516 124 929 i skierowali prośbę do konsumentów o przesyłanie wszelkiego rodzaju informacji dotyczących kraju pochodzenia papryki w sieciach handlowych lub o przesyłanie zdjęć za pośrednictwem komunikatorów internetowych. Jest to inicjatywa Zrzeszenia Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej z siedzibą w Przytyku. 

Rozpoczął się sezon na paprykę hodowaną na południowej części województwa mazowieckiego. Wyprodukowano odpowiednią ilość tego poszukiwanego warzywa dla każdego polskiego konsumenta. Niepokój rolników – producentów papryki budzi jednak proceder niektórych, nawet uważanych za polskie, sieci handlowych, które w trakcie krótko trwającego sezonu polskiego ciągle oferują konsumentowi paprykę i inne warzywa z zagranicy. Producenci w Polsce przygotowują produkcję papryki od lutego każdego roku, tak aby w miesiącach letnich móc polskiemu konsumentowi zaoferować to smaczne i zdrowe warzywo uprawiane w gruncie.

- Dlatego polscy rolnicy mówią stanowczo NIE przypadkom, w których utrudniany jest dostęp polskiego konsumenta do dobrej jakości, krajowego produktu. Nie będziemy stać bezczynnie i patrzeć na proces niszczenia produkcji warzyw ciepłolubnych w Polsce, który następuje poprzez nieprzemyślany i niekontrolowany proceder oferowania produktu z zagranicy w trakcie trwania sezonu w kraju! Musimy wszyscy wspólnie - rolnicy, konsumenci i sieci handlowe - zadbać o polską produkcję warzyw, gdyż tylko ona gwarantuje nam bezpieczeństwo żywnościowe - czytamy w apelu Zrzeszenia Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej.

- Nie pozostawimy żadnego zgłoszenia bez reakcji i zadbamy o polskiego konsumenta i polskiego producenta. Chwilowa obniżka cen produktu oferowanego konsumentowi nie oznacza, że ktoś o niego dba. W długofalowym efekcie doprowadzi do zniszczenia polskiego rolnictwa, a wtedy konsument będzie zmuszony zapłacić za dany produkt dużo, dużo więcej - czytamy dalej w oświadczeniu producentów papryki.