Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: bł. Sancja Szymkowiak, zakonnica
Dziś jest: Czwartek, 18 sierpnia 2022

Opoczno

Zmarł Stanisław Wróbel

czwartek, 04 sierpnia 2022 15:51 / Autor: Marcin Prejs
Fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

W wieku 102 lat zmarł kombatant Stanisław Wróbel. W czasie wojny pomagał Żydom, za co uhonorowany został tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Stanisław Wróbel pochodził z Woli Załężnej pod Opocznem. To tam wspólnie z rodzicami pomagał rodzinie żydowskiej przetrwać wojnę. Rodzina Frankielów ukrywała się u Wróblów od końca 1942 do początku 1945 roku.

Po zlikwidowaniu przez Niemców opoczyńskiego getta w listopadzie 1942 roku Wróblowie przyjęli pod swój dach znajomych żydowskich uciekinierów z getta: Jakuba i Sarę Frankielów z sześcioletnim synem Herszlem oraz siostrę Sary, Belę Rozenberg. Początkowo przydzielili im kryjówkę na strychu domu, jednak ze względu na niebezpieczeństwo zdemaskowania przeniesiono ich do dołu, który Wróbel wykopał pod podłogą domu. Po miesiącu wykopał dla nich nową kryjówkę pod podłogą obory. Ostatecznym miejscem ukrywania Żydów był wykopany przez Wróbla przy stodole podziemny schron, gdzie przebywali oni pod opieką rodziny Wróblów do wyzwolenia regionu przez Armię Czerwoną 17 stycznia 1945 r.

16 maja 1989 roku Instytut Yad Vashem w Jerozolimie uhonorował Stanisława Wróbla i jego rodziców Stanisława i Karolinę tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Tak o swoim wuju Stanisławie Wróblu i jego heroicznej postawie mówi Adam Grabowski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie:

Stanisław Wróbel pochowany zostanie 10 sierpnia na cmentarzu przy ul. Moniuszki w Opocznie. Msza żałobna odprawiona zostanie w kościele św. Bartłomieja o godzinie 12.