Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Urszula Ledóchowska, zakonnica
Dziś jest: Środa, 29 maja 2024

REGION

Magnez - składnik mineralny o wszechstronnym działaniu

poniedziałek, 22 kwietnia 2024 15:02 / Autor: Reklama
Reklama

(artykuł sponsorowany)

Magnez to składnik mineralny niezbędny do właściwej pracy ludzkiego organizmu, który można znaleźć w żywności, a także w postaci suplementów diety. To związek, który może wpływać na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, a także na pracę układu sercowo-naczyniowego. Magnez może również odpowiadać za skurcze mięśni i syntezę białek, a zarówno niedobór, jak i nadmiar pierwiastka w ustroju może negatywnie oddziaływać na funkcjonowanie organizmu człowieka.

Czym jest magnez?

Magnez to jeden ze składników mineralnych najobficiej występujących w ludzkim organizmie. To kation niezbędny do właściwego funkcjonowania ustroju, który jest zaliczany do grupy makroelementów - składników, których zawartość w organizmie człowieka wynosi więcej niż 0,01%, a dobowe zapotrzebowanie na związek przekracza 100 mg. To substancja magazynowana przede wszystkim w kościach i mięśniach, która jest powszechnie dostępna w żywności.

Źródła magnezu

Magnez to pierwiastek chemiczny, który można znaleźć zarówno w żywności pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. To związek obecny w produktach spożywczych takich jak m.in.:

  • zielone warzywa liściaste,
  • suche nasiona roślin strączkowych,
  • orzechy,
  • nasiona,
  • produkty pełnoziarniste,
  • mleko i przetwory mleczne,
  • ryby i owoce morza,
  • jaja.

Za źródła magnezu uznaje się również wody mineralne, a także suplementy diety zawierające pierwiastek.

Magnez - właściwości i działanie. Jak magnez wpływa na organizm człowieka?

Magnez to kluczowy składnik mineralny w organizmie człowieka, który ma wpływ na działanie ponad 600 różnych enzymów. Pierwiastek wspomaga prawidłowy przebieg reakcji biochemicznych, wpływając na regulację neuroprzekaźników, syntezę białek czy skurcze mięśni, a także na tworzenie i naprawę DNA oraz RNA. To kation, który uczestniczy w przewodnictwie nerwowym, a także oddziałuje na pobudliwość mięśnia sercowego.

Magnez może również przyczyniać się do obniżenia ciśnienia krwi, zmniejszając tym samym ryzyko nadciśnienia tętniczego, a także może uczestniczyć w przemianach glukozy, redukując możliwość rozwoju cukrzycy typu II. Ponieważ pierwiastek uczestniczy w aktywacji witaminy D i wpływa na aktywność komórek odpowiedzialnych za metabolizm kości, związek może też korzystnie oddziaływać na zdrowie kości, zwiększając gęstość mineralną kości i wytrzymałość struktur kostnych.

Składnik mineralny może poprawiać sprawność mięśni, jednak badania naukowe sugerują, że pozytywne działanie związku w tym zakresie można zaobserwować jedynie wśród osób borykających się z niedoborami pierwiastka. Ponadto magnez może łagodzić stany zapalne i migreny, a także może korzystnie oddziaływać na jakość snu.

Suplementacja magnezu - czy warto ją stosować?

Choć magnez można znaleźć w wielu powszechnie spożywanych produktach spożywczych, wiele osób wciąż boryka się z niedoborami pierwiastka w ustroju. Najczęściej niski poziom magnezu w organizmie przyczynia się do występowania objawów, takich jak drżenie i skurcze mięśni, uczucie zmęczenia i znużenia, nerwowość, drętwienie i ból mięśni oraz bezsenność i zaburzenia pracy serca.

Pomocnym rozwiązaniem, aby zwiększyć podaż magnezu, może okazać się wprowadzenie odpowiednich modyfikacji w codziennym jadłospisie. Gdy dostarczenie optymalnej ilości składnika mineralnego wraz z codzienną dietą okaże się trudne do zrealizowania, warto sięgnąć po suplementy diety zawierające magnez, które są uznawane za skoncentrowane źródła związku - https://ostrovit.com/pl/menu/magnez-18801.html.

Na rynku można znaleźć magnez w tabletkach a także preparaty w postaci kapsułek czy proszku. Dostępne są suplementy diety zawierające wyłącznie magnez, a także wieloskładnikowe produkty, które oprócz pożądanego pierwiastka dostarczają do ustroju również inne, wartościowe związki, np. potas czy witaminę B6. Dobór odpowiedniego preparatu stanowi kwestię indywidualnych preferencji konsumenta.

Poszukując najlepszego suplementu diety z magnezem warto zapoznać się z ofertą marki Ostrovit.com- szeroki wybór wysokiej jakości produktów sprawia, że nawet najbardziej wymagający zawodnik znajdzie wśród proponowanych przez producenta preparatów suplement diety na miarę własnych oczekiwań i potrzeb.

(artykuł sponsorowany)