Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ŚRODEK TYGODNIA
Kamila Baranowska
Patron dnia: św. Maria Magdalena Postel, dziewica
Dziś jest: Środa, 17 lipca 2024

Mazowsze

Odkrywamy talenty na Mazowszu

poniedziałek, 17 czerwca 2024 14:46 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Organizatorzy
Elżbieta Warchoł

Rusza kolejna edycja konkursu plastycznego dla osób z niepełnosprawnością „Odkrywamy Talenty”. Z okazji jubileuszu 25-lecia Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego hasło przewodnie tegorocznego konkursu brzmi: „Mazowsze w moim sercu, talent w moich rękach”. Jest to doskonała okazja, by pokazać nasz region w sztuce.

– Rusza kolejna edycja konkursu plastycznego dla osób z niepełnosprawnościami „Odkrywamy talenty”. W tym roku mamy szczególny jubileusz, ponieważ obchodzimy 25-lecie województwa mazowieckiego. W związku z tym Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego ogłosiły hasło, pod którym będzie się odbywał tegoroczny konkurs: „Mazowsze w moim sercu, talent w moich rękach”. Chcemy, aby każdy artysta, który będzie brał udział w konkursie, wyraził swoje spojrzenie na nasze region. W poprzednich edycjach tego konkursu było bardzo dużo przesłanych prac. Artyści amatorzy z niepełnosprawnościami przedstawili prace na bardzo wysokim poziomie – powiedział Aleksander Kornatowski, dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej:

Celem konkursu jest pokazanie potencjału artystycznego osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Chodzi również o podkreślenie ich aktywnego udziału w życiu społecznym. Udział w konkursie może być zachętą do współzawodnictwa, ale i współdziałania.

– Zwracamy uwagę na potrzebę stworzenia społeczeństwa, które uwzględnia różnorodność, w którym każdy ma szansę wyrażania siebie i rozwijania swoich talentów niezależnie od ewentualnych ograniczeń czy różnic. Zachęcamy więc osoby z niepełnosprawnościami do podzielenia się swoją twórczością i swoim spojrzeniem na województwo mazowieckie – zauważa Artur Świercz, pełnomocnik zarządu województwa mazowieckiego ds. osób z niepełnosprawnościami.

Do konkursu mogą być zgłaszane prace artystyczne wykonane przez artystów amatorów z niepełnosprawnościami – uczestników warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy, mieszkańców domów pomocy społecznej, osoby pracujące w zakładach aktywności zawodowej, uczniów szkół integracyjnych i inne osoby z niepełnosprawnością.
Wymagania dotyczące prac

Prace mogą być wykonane w następujących technikach:

w kategorii „Malarstwo i Witraż”: pastele, gwasz, olej na dowolnym podłożu.
w kategorii „Rysunek i Grafika”: ołówek, węgiel, piórko oraz drzeworyt i linoryt.
w kategorii „Rzeźba Kameralna i Płaskorzeźba”: w drewnie, ceramice, kamieniu i technikach mieszanych.
w kategorii „Tkanina i Aplikacja”: hafty wykonane różnorodną techniką, gobeliny, makaty.

Szczegółowe informacje dotyczące zasad konkursu oraz kwalifikacji prac znajdują
się w regulaminie pod linkiem: mcps.com.pl/konkurs-plastyczny-odkrywamy-talenty-mazowsze-w-moim-sercu-talent-w-moich-rekach/konkurs-plastyczny/

Prace można zgłaszać do 26 lipca 2024 r., przesyłając je w zaklejonej kopercie z dopiskiem „konkurs plastyczny” osobiście lub pocztą tradycyjną do siedziby Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej w Warszawie na adres: ul. Grzybowska 80/82, 00-844 Warszawa.

Laureatów konkursu poznamy podczas gali, która odbędzie się pod koniec września na Arenie Legionowo – w ramach innego wyjątkowego wydarzenia skierowanego do osób z niepełnosprawnościami. Nagrodą są statuetka i dyplom pamiątkowy oraz nagroda rzeczowa.

Również tam będzie można poznać nagrodzone dzieła. Wszystkie prace konkursowe zostaną później przekazane na charytatywne licytacje.