Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Wawrzyniec z Brindisi, prezbiter i doktor Kościoła
Dziś jest: Poniedziałek, 22 lipca 2024

Końskie

Więcej rowerzystów w województwie i w Sielpi

środa, 10 lipca 2024 16:31 / Autor: Marcin Prejs
Fot. Województwo Świętokrzyskie
Marcin Prejs

Województwo Świętokrzyskie od kilku już lat gromadzi dane dotyczące ruchu rowerowego w regionie. Ze statystyk wynika, że Sielpię odwiedza coraz większa liczba cyklistów.

Początkowo system pomiaru rowerzystów opierał się na zamontowaniu trzech pętli indukcyjnych zlokalizowanych na szlaku Green Velo w Sandomierzu, Kielcach oraz w Sielpi. W połowie roku 2023 system został rozbudowany o nowe lokalizacje w Bałtowie, Świętej Katarzynie oraz na Świętym Krzyżu. – Dzięki licznikom istnieje możliwość monitorowania ruchu rowerowego w regionie oraz prowadzenia odpowiedniej promocji – mówi Piotr Kisiel, dyrektor Departamentu Turystyki, Sportu i Spraw Zagranicznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. – Zbierane dane obrazują nie tylko liczbę rowerzystów, ale pozwalają również prześledzić, w których miesiącach, dniach, tygodniach, a nawet godzinach jest największy, a kiedy najmniejszy ruch rowerowy. Ponadto dane te można ze sobą porównywać i analizować – dodaje.

Z danych zgromadzonych za połowę roku 2024, czyli od 1 stycznia do 30 czerwca wynika, że w sześciu lokalizacjach na terenie województwa świętokrzyskiego odnotowanych zostało ponad 100 tys. przejazdów rowerowych (102 682). Największa liczba rowerzystów zliczona została w Sandomierzu (ponad 28 tys. rowerzystów – wzrost o ponad 11 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku 2023) oraz w Kielcach (ponad 26 tys. – wzrost o ponad 3 proc.). W Sielpi w pierwszym półroczu było blisko 16,5 tys. rowerzystów. To o 17,5 proc. więcej niż rok temu w tym samym czasie. (W pierwszym półroczu 2023 Sielpię odwiedziło ponad 13,5 tys. rowerzystów, a w całym 2023 roku ponad 36 tys.).

W pierwszym półroczu tego roku najwięcej rowerzystów zdecydowało się na przejażdżki 3 maja. Pomiary wykazały ponad 3,5 tys. rowerzystów łącznie w sześciu punktach. W samej Sielpi było ich 750. Świętokrzyska Ibiza tak licznie odwiedzona była przez cyklistów także 8 czerwca. Ze statystyk wynika, że w pierwszym półroczu każdego dnia średnio Sielpię odwiedziło 91 rowerzystów.