Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: bł. Aniela Salawa, dziewica
Dziś jest: Poniedziałek, 09 września 2024

REGION

Rynek mieszkaniowy w Radomiu

wtorek, 06 sierpnia 2024 10:24 / Autor: Reklama
Rynek mieszkaniowy w Radomiu
Reklama

(artykuł sponsorowany)

Radom to miasto położone w centralno-wschodniej Polsce nad rzeką Mleczną. Należy do województwa mazowieckiego, a od Warszawy dzieli go tylko nieco ponad 100 kilometrów. Miasto to jest dobrze skomunikowane z innymi ważnymi ośrodkami w regionie i stale się rozwija. Mimo to pozostaje niedocenione jako miejsce do życia. Niesłusznie, ponieważ ceny mieszkań są tu przystępne, a koszty utrzymania niższe niż w stolicy. Co ciekawe w dobie pracy zdalnej wiele osób pracujących w Warszawie zdecydowało się na stałe osiąść właśnie w Radomiu. Jaka jest aktualna sytuacja na tym rynku lokalnym? I czy warto rozważać przeprowadzkę do tego miasta?

Nie tylko praca czyli atuty Radomia

Radom to jedno z najważniejszych, choć często pomijanych przez inwestorów miast Mazowsza. Miejscowość posiada prężnie rozwijający się rynek pracy i zaplecze kulturalne pozwalające, żyć ciekawie i się rozwijać. Miasto jest znane przede wszystkim z nowoczesnego przemysłu metalowego. W Radomiu wytwarzane są elementy maszyn i części samochodowe. Najbardziej znanym producentem tych drugich jest działająca w Radomiu japońska firma Toho. Mimo to miasta nie można uznać za typowy ośrodek przemysłowy. Miejsce to jest doceniane przez mieszkańców i uznawane za wygodne do życia również dzięki dostępowi do terenów zielonych.

Do wymienionych atutów można dodać przystępne ceny nieruchomości w Radomiu. Według danych portalu Nieruchomosci-online.pl z 1 lipca 2024 średnia cena ofertowa za metr kwadratowy mieszkania z rynku wtórnego to 7200 złotych. Dla porównania aktualne ceny stołecznych lokali z drugiej ręki oscylują około 16 000 złotych za metr. Warto podkreślić, że Radom zaraz po Warszawie jest najważniejszym ośrodkiem akademickim regionu. W mieście działa 10 uczelni wyższych. Nic więc dziwnego, że rynek najmu jest tu aktywny. Dnia 5 sierpnia bieżącego roku na Nieruchomosci-online.pl dostępnych było 66 ofert lokali mieszkalnych do wynajęcia. Ceny pozostają przystępne. Kawalerkę można wynająć za średnio 1217 złotych za miesiąc. Najtańsze lokum obejmujące jeden pokój można wynająć już za 850 zł. Najdroższe lokale w tym segmencie są dostępne za 2000 złotych miesięcznie.

W Radomiu atrakcyjne oferty znajdą też najemcy zainteresowani większymi mieszkaniami. Średni czynsz ofertowy za dwa pokoje wynosi tu 1824 złote. Lokum obejmujące trzy pokoje można wynająć średnio za 2329 złotych. To właśnie ceny przyciągają do Radomia rodziny, które z różnych przyczyn nie mogą obecnie zdecydować się na zakup własnego mieszkania. Tutejszy rynek cechuje się bogatą ofertą nieruchomości o różnej powierzchni. Nietrudno tu znaleźć lokum zarówno blisko centrum, jak i na obrzeżach miasta.

Czy warto kupić mieszkanie w Radomiu?

W początkach lipca na portalu Nieruchomosci-online.pl można znaleźć niemal 400 ofert sprzedaży mieszkań w Radomiu. Są wśród nich zarówno kawalerki, jak i większe lokale mieszkalne. Aktualnie najtańsze lokum obejmujące jeden pokój można kupić w Radomiu za 159 tysięcy złotych, czyli nieco ponad 8 tysięcy za metr kwadratowy. Najdroższe nieruchomości z drugiej ręki osiągają w tym sektorze ceny 310 tysięcy złotych. Tyle chce aktualny właściciel za kawalerkę w centrum Radomia o powierzchni nieco ponad 40 metrów kwadratowych. Lokal jest wykończony i urządzony w wysokim standardzie.

Jak widać, oferta nieruchomości mieszkalnych w Radomiu jest zróżnicowana i ma szansę trafić w potrzeby nawet najbardziej wymagających inwestorów. W tym mieście można wygodnie żyć, nic więc dziwnego, że coraz więcej osób szuka tu nieruchomości mieszkalnej dla siebie. Prócz tego inwestycja w najem może być w Radomiu dobrym pomysłem z dwóch głównych przyczyn. Jak wspominaliśmy, miasto ma bogate zaplecze akademickie. Może być też świetną bazą wypadową dla wypraw po Mazowszu. Choć Radom nigdy nie był znanym i popularnym ośrodkiem turystycznym, jest dobrze skomunikowany z najważniejszymi miastami regionu, ma ciekawą historię i sporo atrakcyjnych zabytków. Parki i infrastruktura rekreacyjna Radomia zachęca by spędzić tu wakacje, z szansy tej korzysta coraz więcej urlopowiczów. Stwarza to perspektywy do rozwoju najmu krótkoterminowego oraz kolejnych miejsca pracy w mieście.

 (artykuł sponsorowany)