Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: bł. Bolesława Lament, dziewica
Dziś jest: 29 stycznia 2020
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 208.

REGION

Leśnicy pamiętają o Piłsudskim

16 maj 2015, 12:53 / Autor:

W niedzielę na terenie Nadleśnictwa Dobieszyn odbędą się obchody 80. rocznicy pożegnania Marszałka Józefa Piłsudskiego przez polskich leśników. To wspomnienie jego ostatniej drogi na Wawel.

 

17 maja 1935 roku leśnicy wraz z Dyrektorem Naczelnym Lasów Państwowych Adamem Loretem w uroczysku Kępa Niemojewska oddali hołd trumnie z ciałem Józefa Piłsudskiego, która była transportowana koleją do Krakowa. Przygotowali cztery olbrzymie ogniska i „żałobną bramę” z napisem „Lasy Państwowe” oraz flagami państwowymi i żałobnymi. W Echach Leśnych z 2 czerwca 1935 roku czytamy: „Na tle pochodni z obu stron szlaku stanęły przy bramie szeregi Przysposobienia Wojskowego Leśników Warszawskiej dyrekcji Lasów Państwowych; przed nimi sztab administracji Lasów Państwowych z dyrektorem naczelnym p. Adamem Loretem, z dyrektorem Dunin-Markiewiczem z Dyr. Radomskiej i dyrektorem Edmundem Mickiewiczem z Warszawskiej Dyrekcji LP. [...]W ciemni nocy i cichym poszumie lasu około godziny 21-ej zbliżył się do Warki pociąg żałobny. Padła komenda „Prezentuj broń!”. Znieruchomiały szeregi Przysposobienia Wojskowego Leśników, odkryły się głowy kierowników Administracji Lasów Państwowych. W kręgu płonących zniczów przesunął się wolno pociąg żałobny jak widmo.”

Miejsce pożegnania marszałka jest upamiętnione głazem w leśnictwie Kępa Niemojewska (w bliskim sąsiedztwie stacji PKP Grabów n/Pilicą). Tam odbędą się jutro uroczystości rocznicowe. W programie jest Msza Święta, okolicznościowe przemówienia, występy artystyczne i poczęstunek. W miejscu obchodów, leśnicy z Nadleśnictwa Dobieszyn przygotują stoisko informacyjno-promocyjne. Początek o godz. 10.30.

Zapraszamy do nas: