Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Nawrócenie św. Pawła, Apostoła
Dziś jest: 25 stycznia 2020

REGION

Opoczno świętowało 650-lecie

18 maj 2015, 15:47 / Autor: Marcin Prejs
Marcin Prejs
Były biegi uliczne, uroczysta sesja, barwny korowód, który przeszedł ulicami miasta, i wreszcie król Kazimierz przekazujący burmistrzowi klucz do bram miasta. Zakończył się cykl imprez w ramach 650-lecia istnienia Opoczna.
Obchody związane z jubileuszem trwały przez cały tydzień. W ramach 650-lecia odbył się m.in. bieg sienkiewiczowski, był także opoczyński dzień targowy oraz gra miejska. Dużym zainteresowaniem cieszył się również bieg kazimierzowski na dystansie 650 sążni.
Centralnym punktem obchodów była uroczysta sesja. W czasie jej trwania odczytany został akt nadania Opocznu miejskich praw magdeburskich. W swoim wystąpienia burmistrz Opoczna Rafał Kądziela mówił o tożsamości miasta i markach, na których powinno ono budować swoje znaczenie. - To oberek opoczyński i ceramika. Musimy zrobić wszystko, by dzięki nim zafunkcjonować w świadomosci ogólnopolskiej - mówił. Do Opoczna na obchody jubileuszu przyjechali m.in. Jerzy Pietrewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, Jolanta Chełmińska, wojewoda łódzki, Witold Stępień, marszałek województwa oraz Marek Mazur, przewodniczącego sejmiku.
Po uroczystej sesji barwny korowód przeszedł ulicami miasta z domu kultury aż do zamku. Tu król Kazimierz w towarzystwie Esterki przekazał burmistrzowi Opoczna klucz do bram miasta. Również przy zamku zorganizowany został piknik historyczny dla mieszkańców. Atrakcji, głównie dla najmłodszych, nie brakowało.
W ramach obchodów przeprowadzona została także Noc Muzeów. W czasie jej trwania podpisane zostało porozumienie o współpracy z czeskim Opocznem. Partnerskie miasta współpracują ze sobą od kilkunastu lat. Podpisany dokument przedłuża te działania. Zwieńczeniem obchodów 650-lecia Opoczna była niedzielna msza święta odprawiona w intencji mieszkańców i koncert Piotra Kubowicza.
Zapraszamy do nas: